Hoşgeldiniz  

ÜNİVERSİTEDE 18 MART ORATORYO GÖSTERİSİ

admin | 21 Mart 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

ÜNİVERSİTEDE 18 MART ORATORYO GÖSTERİSİ

18 Mart Çanakkale Zaferinin 107.Yıl Dönümü nedeniyle Batman Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından bir oratoryo gösterisi düzenlendi.

Üniversite Merkez Kampüs Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen programa Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

CEBE “ŞANLI TARİHİMİZDEKİ KAHRAMANLIK DESTANLARINDAN BİRİ DE HİÇ ŞÜPHESİZ ÇANAKKALE ZAFERİDİR”

Programda bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe, Çanakkale Savaşı’nın önemini anlatarak “Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de hiç şüphesiz Çanakkale Zaferidir” dedi. Şehitler Gününü idrak etmenin onurunu yaşadıklarını ifade eden Cebe, Çanakkale Savaşlarının son yüzyılın en büyük savaşlarından birisi olduğunu söyledi.

Cebe sözlerine şu şekilde devam etti “Çanakkale, öyle bir mücadeledir ki asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, varlığını, bağımsızlığını devam ettirme, kaderini tayin etme savaşıdır. Çanakkale müdafaası yapıldı ve kazanıldı. Hiç şüphesiz bu zaferin tarihimizde ayrı bir yeri vardır. Atalarımız üzerlerine düşeni yerine getirdi lakin vazife onlar için bitmiş ama bizler için yeni başlamıştır. Bizler Çanakkale’de canını gözünü kırpmadan veren şanlı ecdadımızın ne için şehit olduğunu her zaman hatırlamalı ve gelecek nesillere bunu her fırsatta aktarmalıyız. Mustafa Kemal Atatürk, demirli savaş gemilerinin arasından geçerek ilerleyen istimbotta bulunan ve üzüntü içinde ağlayan yaveri Cevad Abbas’a  “Geldikleri Gibi Giderler!” dediği gibi geldikleri gibi de gittiler, bugün de yarın da artlarına bakmadan gitmeye devam edecekler” dedi.

Prof. Dr. Rohat Cebe’nin konuşmasının ardından oratoryo gösterisine geçildi. Duygu dolu anların yaşandığı gösterisi izleyenlerden tam not aldı. Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

25 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.