Hoşgeldiniz  

ÜNİVERSİTEDE ÇANAKKALE ANILDI

admin | 20 Mart 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma günü kapsamında Batman Üniversitesi tarafından “Dirilişten Kurtuluşa, Bir Duruştur Çanakkale” konulu program Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Programa, Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş’un yanı sıra İl Gençlik ve Spor Müdürü Halil Eren, Batman İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, STK Temsilcileri, Üniversite personeli ve öğrencileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Çanakkale şehitleri ve tüm şehitlerimiz için okunan Kuran-ı Kerim’in ardından dua edilerek program başladı.

“Dirilişten Kurtuluşa, Bir Duruştur Çanakkale” konulu programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş:” 104 yıl önce haçlıların açıktan ilan ederek yaptığı son savaş Çanakkale’dir. O zamanki en modern silahlarla donatılmış bu büyük haçlı ordusuna kim karşı koyuyor? İman dolu neferler. Anadolu’nun iman dolu, saf, temiz insanları. Çok şehitler verdik ama vatanımızı koruduk ve başka milletlerin uyanışına da vesile olduk. Anzaklar söylüyor, Çanakkale bizim bir millet olmamıza sebep oldu” dedi.

Üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan “Çanakkale Ruhu Oratoryosu” sahnelendikten sonra, Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Fahri Özteke’nin sunduğu “Çanakkale Savaşı’nın Sosyo Kültürel Etkileri” konulu konferans ile devam etti.

Konferansın ardından Çanakkale Savaşı Fotoğraf Sergisi’nin gezilmesiyle program sona erdi.

253 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.