Hoşgeldiniz  

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ SAYISINDA REKOR

Halit BEYTÜT | 19 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Türkiye de uzun yıllardır kronik bir sorun olan işsizlik.

Kovit19 salgını ile birlikte tarihi seviyelere ulaşmış bulunuyor.

Son bir yılda istihdam piyasasından çekilen üniversiteli sayısının 565 bin arttığı belirtilirken, üniversite mezunu olup, herhangi bir işte çalışmayanların sayısının 1 Milyon 350 bine ulaştığı belirtiliyor.

Bunun da son yılların en büyük rekoru olarak gerçekleştiği ifade ediliyor Uzmanlara göre eğitimli 4 işsiz sayısındaki artışın son derece büyük endişe verici boyutlara ulaştığı vurgulanıyor.

Ailelerini dişinden tırnağından biriktirip çocuklarına üniversiteyi bitirme uğruna verdikleri mücadelenin sonunda mezun olan çocuklarının hala bir baltaya sap olmamalarını son derece büyük bin üzüntüyle izlemeye koyulmuşlardır.

Gencecik yaşlarında yıllarca dirsek çürüttükleri ders masalarını başarıyla tamamlayıp hayata atılmanın hayalini kuran mezunların bu hazin durumunu görmezlikten gelenlerin n kadar duyarsız olduklarının da bir bakıma göstermiş oldular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, biz tüm üniversite mezunlarına iş bulacağız diye bir vadimizi yok dediğinde üniversiteyi neden okuduk düşüncesine kapılan gençlerimizin umutlarını kırmanın da bir anlamının olmadığını vurgulamakta yarar görüyorum.

Bir ülkenin cumhurbaşkanını üniversite mezunlarına yönelik bu sözlerine anlam vermek asla mümkün değildir.

81 İlde üniversite kurduk diyerek övünen bir iktidar mensuplarının bu öğrencilerin mezun olmalarından sonra onların hayata atılmalarına önayak olma sorumlulukları da vardır.

Bu yüzden her üniversite mezunumuzu dış ülkelere itmek zorunda kalmamak için bu gençlerimize mutlaka ama mutlaka ayakta durabilmelerine olanak sağlamak gerektiğini hatırlatmakta yarar görüyorum.

Dünyanın en genç nüfusuna sahip olduğumuzu böbürlenerek anlatan zatı muhterem siyasetçiler bu genç nüfuza da sahip çıkma gibi bir sorumluluklarının olduğunu da unutmamaları gerekir.

Bu ülkenin gençleri yarının ülkenin sahipleri olacaktır.

Bu nedenle henüz keşfedilmemiş nice pırlanta genç neslimiz var ki onları el bebek gül bebek bakma gibi bir mecburiyetimin hasıl olması gerekir diye düşünüyorum.

Benim üniversite mezunun kahve köşelerinde pineklememeli, benim üniversite mezunum yıllarca dirsek çürüttüğü sıraları bitirdikten sonra ayakta durabilmeli ve ailesine d katkı sağlayabilmelidir.

Benim üniversite mezunu gençlerimin onurları ve kariyerleri korunmalı ve onların bu ülke için ne kadar değerli olduklarını hissetmelidir.

Bu nedenle ben üniversite mezunlarımızın artık bir an evvel ayaklarının üzerinde durabilmelerine olanak sağlanmalı ve kendilerini yalnız olmadıkları hissettirilmelidir.

204 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.