Hoşgeldiniz  

UZUN BİR TATİL

Muharrem BİTEN | 10 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bayram tatilinin sona ermesi ile birlikte trafikte ciddi bir hareketlilik oluştu. Aslında gelişmiş toplumlar hiç bir zaman böyle uzun bir tatil süreci başlatmazlar.
Çünkü batı toplumu ve batı medeniyetlerinde de bayramlar olur ve tatil süresi daha kısadır. Maalesef bizim gibi Arap ülkeleri de böyle günlerce suren uzun tatiller yapar.
Peki, bu doğru mu?
Bence değil.
İnsanları üretimden düşüren, sadece tüketim toplumu yapan aylak bir millet haline getirir. Yolda bir kaç dini ve milli bayram ile yaklaşık 50 gün üretimsizlik demektir.
Kaldı ki uretsizluk biz gitgide sadece tüketen ve ithalatçı, ithal eden asalaklara çevirir. Farkında değiliz ama bir gün gelecek bu tür tatiller ile hem teknoloji hemde insan kaynağı olarak çok fakir milletler haline geleceğiz.
Ne kadar çok tatil o kadar çok aylaklık ve tüketici olmak bizim zaten medeniyet âleminde sınıfta kalmamız yetmezmiş gibi ciddi ciddi Afrika geri kalmış kabilelerine dönüştürür.
Şunu da dile getirmek gerekir.
Peki, üretirsek ne olacak. Bu maliyetlerle üretim yapmanın anlamı yok, derseniz bunu anlarım.
Ama bunun için de mücadele şart. Hammadde ve maliyet girdilerinin vergilendirilmemesi konusunda ilgili illerimizde bulunan ticaret odaları meslek odaları ve belediye başkanlarınız nezdinde merkezi hükümet üzerinde yaptırma gitmeniz ve çaba sarf etmeniz gerekir.
Size daha çok tatil önerenlere karşı rızkını yatarak ve tatil yaparak sağlanamayacağını dayatmanız gerekir ki bu da sivil inisiyatifleri faaliyete geçirmekle mümkündür.
İçinde bulunduğunuz durum hem ülke ve hem şahıs olarak ekonomimizin küçüldüğü, üretimsizlik alışkanlığının da zamanla bize uygun model olacağı fikir ve kanaatine sebep olacağını hissetmeniz gerekeceğidir.
Hiç zaman kaybetmeden bu kadar tatili bize önerenlerin bizim dostumuz olamayacağının farkına varmalıyız.
30 gün verimsiz bir ramazan sürecinin arkasında 9 günlük tatil ile zaten şimdiden 40 gün heba oldu.
Üretemezsek bir gün muhtaç olacağız.
Üretimde hammadde konusunda duyarlı olamazsak topraklarımızın çorak, fabrikalarımızın farelerin cirit attığı mekânlar haline dönüşür.
Galiba korkutmak gibi olmasın ama ona benzer günlere doğru yol almadayız.

318 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.