Hoşgeldiniz  

VALİ ŞAHİN’DEN 12 MART MESAJI

admin | 12 Mart 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, İstiklal Marşı kabulünün yüzüncü yılı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında; İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, binlerce yıl Anadolu’yu yurt edinmiş bir millete “Korkma!” diye seslendiği mısraların, milli marşımız olarak kabulünün 100’üncü yılını kutluyoruz diyen Vali Şahin “12 Mart 1921’de TBMM’de kabul edilerek, milli marşımız olan İstiklal Marşı’nın mısralarında, bin yıldır Anadolu’yu kendisine vatan edinen milletimizin “ortak tarih ortak gelecek’ hayaline ulaşmak için canı pahasına sergilediği kahramanlıklar ve istiklâl tutkusu işlenir.

‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgınbana zincir vuracakmış? Şaşarım” dizeleri adeta bağımsızlığımızın manifestosudur. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nın muharebe meydanlarında, 15 Temmuz’da, millete zincir vurmaya kalkanlar, ülkenin doğusundan batısına bir ve diri olan milletimizden hak ettikleri cevabı almıştır” dedi.

“KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK”

Vali Şahin “Karanlık hesap peşinde olanlar, güzel vatanımızdaki kültürel çeşitliliğin, bizi bir araya getiren kardeşlik duygusu ekseninde büyük bir zenginlik olduğunu anlayamaz. İstiklâl Marşımızda da sıkça vurgu yapılan bu birlik duygusu sayesinde bizi ortak rotamızdan çıkarmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Milli marşımızın her satırına işlenen aziz milletimizin istiklâl mücadelesindeki kahramanlığı, azmi, inancı ve kararlılığı bugün de en önemli yol göstericimiz olmalıdır. Gün, ülkemizin “muasır medeniyetler” seviyesindeki yerini alması için var gücümüzle çalışma günüdür” ifadelerini kullandı

“SAYGIYLA YAD EDİYORUM”

Sadece usta bir şair olarak değil, cephe cephe dolaşarak vatanını savunan İstiklâl Marşı’nın destanlaşan sözlerinin sahibi Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle yad ediyorum diyen Vali Şahin “Verdikleri eşsiz mücadeleyle bize bu vatanı kazandıran Gazi Mustafa Kemal ve “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” dizesiyle tarihe imzasını atan şehitlerimizin aziz hatırasını saygıyla yad ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin “bağımsızlık beyannamesi” olan İstiklâl Marşımızın kabulünün 100’üncü yılı kutlu olsun. Asırlık gurur, ebediyen İstiklâl” dedi.

67 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.