Hoşgeldiniz  

valilik’ten ‘düğün’ uyarısı

admin | 10 Eylül 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman’da gece geç saatlerde havai fişek patlatarak vatandaşları rahatsız eden kişilere yönelik Batman Valiliği harekete geçti. Akşam saat 23.00’dan sonra havai fişek patlatanlara cezai işlem uygulanacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Batman Valiliği açıklama metninde “İlimizde nişan, düğün, uğurlama, sünnet ve spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskun mahalde havai fişek diye tabir edilen piroteknik maddelerin kullanımında ve düğün konvoylarında artış olduğu görülmektedir. Ayrıca bu maddelerin izinsiz, usulüne aykırı, zamansız ve uygunsuz yerlerde kullanımı ile çevresel gürültü seviyesi sınır değerleri aşılmakta, bu durumdan dolayı vatandaşlarımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, halkın can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir.

A- HAVAİ FİŞEK

1- İlimizde kamu sağlığı ile vatandaşların huzur ve güvenliğinin temini bakımından havai fişek gösterileri 15 dakika içerisinde bitirilecektir. Saat 23:00’ten sonra yapılması yasaklanmıştır.

2- Bakkal, market, pastane, kırtasiye, oyuncakçı gibi işyerlerinde oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin satışının yapılması ve bu maddelerin 12 yaşından küçüklere satılması yasaklanmıştır.

3- Şenlik ve işaret fişekleriyle oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin brüt 5 kilograma kadar olan miktardaki satışlarının serbest olduğu, ancak şenlik ve işaret fişeklerinin 18 yaşından küçüklere satılması yasaklanmıştır.

4- A Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerce ve gerekli tedbirlerin alınmadan kullanılması yasaklanmıştır.

5-  Havai fişek atılması sonucunda meydana gelen yüksek ses ve gürültünün insanlarda işitme sağlığı bozulması gibi kritik etkilere neden olduğu, gürültünün hassas yapı ve mekanlarda da olumsuzluklar yaratabileceği nedeniyle;

B- DÜĞÜN KONVOYLARI

1- Düğün konvoylarının normal araç trafiğini aksatacak ve sol şeridi devamlı işgal edecek şekilde yapılması, konvoy içerisinde araçların sürüklenmesi (drift) ve benzeri trafiği tehlikeye atacak hareketlerde bulunulması yasaklanmıştır.

2- Düğün konvoylarında gelin arabası dahil araç plakalarının kapatılması, araçların kapı ve camlarından sarkıtması yasaklanmıştır.

3- Konvoy sırasında araç takip mesafesinin korunması ve araç klaksonlarının (korna) çalınmaması yönünde azami hassasiyet gösterilecektir. Bu emrin uygulanmasına, yerine getirilmesine aykırı davranan, tatbik ve icrasına muhalefet eden, zorluk çıkaran kişilere idari emir ve işlemlere aykırılıktan, fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci ve 36’ncı maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

75 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.