Hoşgeldiniz  

VEREN EL

Muharrem BİTEN | 01 Temmuz 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bizim vergi sistemi çok ilginç bir sistemdir. Kimden niçin ne kadar alacağı belli değil. İnsanlar tabii ki kazançlarının bir kısmını vergi, zekât, yardım ve bağış gibi isimler ile vermelidir, hatta bundan da mutluluk duymalıdırlar.
Veren Elin Alan Elden iyi olduğu konusu sürekli islenir. Bu sözün insanları motive etmek üzere kullanıldığı en ilkel toplumlardan bu günkü medeni milletlere kadar ortak inanış şeklidir ve bu doğru bir tavırdır.
Veren El kazancının bir kısmını bu ise ayırtarak gerek inanç hazzı ve gerekse psikolojik rahatlama ile toplumda söz sahibi yüksek seciyeli birey olma yolunu kendisine sonuna kari açmış oluyor.
İslam dini de bu konuda bildiğim kadarı ile onlarca ayet ile bu konuya değinmiş ve İNFAK adıyla senden fazla olanın tümünü vermeyi hem tavsiyede bulunmuş çoğu yerde de İNFAK yapmayanların iyi Müslüman olamayacağı konusunda tavrını netleştirmiştir.
Sosyal adalet, sosyalist ekonomik sistem ve hatta biraz daha ağır bir şekilde solsoylem kokan bu ayetleri Müslümanlar nezdinde asla itibar görmez.
Hayatım boyunca ben dâhil hiç bir Müslümanın İNFAK ayetlerini pek ciddiye almadıkları hatta okunurken de çabucak bu konu değişse diye dilek tutmaları bu gerçeği masaya yatırıyor ve gün yüzüne çıkarıyor.
Bir Müslüman için keşke ben hariç tüm Müslümanlar bu ayetlere riayet etsinler diye dua ederler, ama kendisine gelince iç dünyasında
Sırra-kadem oluyor.
Peygamber Muhammed dâhil tüm onurlu ve şerefli peygamberler de bu konuda tavsiye ve emir telakkileri olmuştur. Vahşi kapital m ıslaman gerçek yüzünü sanki Müslüman sağcı, kapitalist olmalı şeklinde örgütlemiştir.
Ama maalesef İslam sosyalist yapı içinde sosyaldir, sosyal adalete inanır, paylaşımcıdır, demokrattır demokratiktir evrensel canlı haklarının koruyuculuğu yaptığı gibi israfa karşıdır cimriliği de sevmez. Özünde insan odaklıdır, bireycidir. Kesinlikle kapitalizm ve kapitalin hükümetine karşıdır.
Peki, maçımız bu Müslümanız?
Her bireyi kendi nefsini sorgulamaya davet ediyorum.
Evet, bütün bunları yapmak için sosyal adalete ihtiyacımız olması mukadder oluyor.
Çokluk yarışı sizi oyalayıp durdu diyen kurana kaçımız riayet ediyoruz.
Maalesef vergi olarak da verdikleri izin hangi amaca uygun kullanıldığını bilmek de en doğal hakkımız…

207 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.