Hoşgeldiniz  

VERGİ KAYBI MASAYA YATIRILDI

admin | 18 Haziran 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

İlimizde yapılan kaçak kesimler ve buna bağlı oluşan vergi kaybı ile sağlık sorunları Vali Hulusi Şahin başkanlığında yapılan toplantıda masaya yatırıldı.

Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya; Vali Yardımcısı Mekan Çeviren, İl Defterdarı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Osman Bilgili, Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Yürük, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili,  Batman Ticaret Borsası Başkanı, Batman-Siirt Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Batman Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı, Koçerler Derneği Başkanı, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Başkanı, İvme Et ve Et Ürünleri Mezbahanesi yöneticileri ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı katıldı.

Vali Şahin’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda; Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü tarafından İlimizde kaçak kesim ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar ve gerçekleştirilen denetimlere ilişkin yapılan bilgilendirmenin ardından, kaçak kesimle daha etkin bir şekilde mücadele edilmesi için yürütülmesi gereken çalışmalar görüşüldü.

Konuşmasında, kaçak kesimle birlikte ciddi bir vergi kaybı ve kamu sağlığı problemi ile karşı karşıya kalındığının altını çizen Vali Şahin “Düzensiz ve usulüne uygun yapılmayan kesimler, tamamen kayıt dışı ve çok ciddi bir problem. Belediye ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri koordineli bir şekilde çalışarak, çok ciddi bir denetim mekanizması kuracaklar.  Bunun sonucunda; herkes, usulüne uygun müstahsil makbuzu kesilmiş, mezbahaneye girmiş ve mezbahaneden faturalandırılmış ve mühürlenmiş etleri kasaplarında satacak.  Satmadıkları takdirde çok ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar.  Bu denetim mekanizması sağlandığı taktirde toplum olarak daha sağlıklı et yemiş olacağız” dedi.

Konuşmasının sonunda konu hakkında detaylı bir çalışmanın yapılmasını isteyen Vali Şahin, ileriki bir tarihte tüm paydaşların katılacağı bir toplantının düzenlenmesi konusunda ilgili kurumlara talimat verdi.

161 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.