Hoşgeldiniz  

YAĞIŞLAR SEVİNDİRDİ…

Halit BEYTÜT | 03 Kasım 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Yaklaşık 8 aydan bu yana yağış olmayan bölgemizde son günlerde aralıklarla da olsa yağan yağmurlar özellikle çiftçi kesimimizi oldukça sevindirip umutlandırmıştır.

Geçtiğimiz yıl kuraklık yüzünden hasadı kuruyup çiftçinin mağdur olmasına neden olan kuraklık ve yağışsız havanın yerini yağmurlar nedeniyle umudun artması hem bölgemiz ekicilerini hem de çiftçilerimize bir rahat soluk almasına neden olmuştur.

Bir yıl önce tarlasından ektiğinin semeresini alamayan ekicilerimiz son derece mağdur olmuş ve büyük ölçüde maddi kayıplar yaşamıştı.

Ancak yeni bir sezonun başlangıcında yağmurun yeniden yağmaya başlaması yine de ekici kesimin sevinmesine ve yeniden umutlu olmasına neden olmuştur.

Gecen yıl sadece ekinler için değil sebze ve meyve içinde kuraklık nedeniyle büyük kayıplar yaşanmış ve birçok ekici kesim ektiğini biçemez olmuş ve maddi konudan büyük ölçüde zarara uğramıştır.

Her ne kadar gecen hasat yılı ekicilerimiz için hayal kırıklığı yaratmış olsa da başlayan yağışların bu sene ekicilerimizin kayıplarını telafi edebileceği umudu hasıl olmuştur.

Tüm çiftçi ve ekicilerimizin yağan yağmurlar nedeniyle yeniden umuda kapılmaları sevindirici bir olaydır.

Bu nedenle ben yeni sezonun tüm mağdur olan ekici ve çiftçilerimize bu sezonun onların kayıplarını telafi etmesine vesile olmasını diliyor tüm çiftçilere hayırlı hasatlar elde etmelerini diliyorum.

Ülkemizin her zaman gurur vesilesi olarak tanımladığımız çiftçi kesimimizin her ne kadar zor koşullar altında mesleklerini icra ediyor olsalardı onların çiftçiliklerini rahat ve sıkıntılar çekmeden ekinlerini ekmeye vesile olabilecek ortamların yaratılması dileklerimi de yinelemek istiyorum.

Gübrelerine, tarlasını traktörlerle sürmelerine gereke kolaylık sağlanması halinde yine bu ülke dışarıya bağımlı olmadan ülkelerine gereken ürünü verebileceklerine de inanıyorum.

Bu dilek ve temennilerle ülkemin tüm çiftçilerine ve özellikle ekici kesimin mesleklerini yapabilmelerine her turlu olanağın sağlanmasını diliyor, tüm çiftçilerimize hayırlı ve bol kazançlı ve bol yağışlı bir yeni sezon geçirmelerini diliyorum.

43 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.