Hoşgeldiniz  

YANDIK, BİTTİK DEMİYORLAR ÖLDÜK DİYORLAR

Halit BEYTÜT | 14 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Aşırı zam yağmurları altında ekin ekemeyen, gübre fiyatlarının fahiş denilecek derecede arttığını bu yüzden ne seralarda ne de tarlalarında mahsullerini ekmekten kaçınan ekici yani çiftçilerimiz ne yazıktır ki bir zamanlar tarım cenneti sayılan ülkemize bu olumsuzluklar tarım cennetini üzülerek ifade etmek isterim ki cehennem tarımcılığa dönüştürmek zorunda bırakıldılar.

Tamamen tükendik, bittik demiyor, öldük artık diye feryat ediyorlar.

Bu ülkenin çiftçileri ülkenin hiç bu kadar çaresiz eştirildiğine tanık olmadıklarını beyaz edip tüm olumsuzluklara rağmen her nedense seslerini ilgililere duyuramadıklarından yakınıp duruyorlar.

Bir ülkenin tarım alanında kalkınabilmesi için çiftçilere her türlü fedakarlıklarla destek verilmesi gerekirken atanmışlarla tarım bakanlığı koltuğuna getirilenlerin çiftçinin bu feryadına kulaklarını tıkaması ve bin dereden mazeretler uydurması çiftçi kesimine vurulan en büyük darbedir.

Kendi ekicisine bu kadar lakayıt bir tutum sergilemek bence ülke tarımını da göz ardı etmek denek anlamına gelmektedir.

Ülkemizin olmazsa olmazı olan çiftçilerimizi böylesine duyarsızca göz ardı etmek bu ülkenin tarımını da hiçe saymamak anlamına gelmektedir.

Bir zamanlar dünya ülkelerinin gıpta ile baktığı ülkemin bereketli topraklarından fışkıran ürünlere rağbet artarken simdi çiftçimizin çok daha elverişli ürünleri ekip biçerken biz artık dışa bağımlı bir tarım ülkesi haline getirilmiş bulunmaktayız.

Neden, niçin ülkemin bereketli topraklarında daha da iyisi yapılabilecekken bizler İsrail’den Bulgaristan’dan ve daha birçok Avrupa ülkesinden ihraç ürün alıyoruz anlamak mümkün değil.

Yazık oluyor ülkemin çiftçisine yazık oluyor ülkemin ekici köylüsüne ve yazık oluyor çiftçimin tek gelir kaynağı olan ürünlerine de iktidar kanadının atanmış tarım bakanına talimat verilmiyor ve neden ülkemde çiftçiliği tamamen bitirmek isteniyor?

Çiftçinin traktörüne haciz getirilmiş, çiftçinin bankaya olan borçları ertelenmek şöyle dursun hacizle elleri kolları bağlanıp çaresizliğe itiliyor neden?

105 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.