Hoşgeldiniz  

YAŞAR’DAN 3 ARALIK MESAJI

admin | 02 Aralık 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, günü kurtarmaya dönük politikalar nedeniyle engellilerin sorunlarının artarak devam ettiğini belirterek, “Engelliler için hayattaki en büyük engel AKP zihniyeti dedi.

CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Yaşar, açıklamasında; “2002 yılından bu yana engellilerle ilgili mevzuatta sürekli değişiklik yapılıyor. Ancak engellilerin yaşamları mevzuatlardaki gibi değişmiyor. AKP engellilere söz vermekten öteye gitmiyor. Ortada engelliler için oluşturulmuş, ayakları yere basan bir devlet politikası maalesef yok. Devlet bu konuda taşın altına elini koymalı, kendi kurumlarını geliştirerek özellikle engellilerin eğitimi ve istihdamı konusunda bir devlet politikası oluşturmalıdır.” dedi.

 “BÜTÜN ENGELLERİ SEVGİYLE AŞACAĞIZ!”

Başkan Yaşar Açıklamasının devamında “Zihinlerde, duyguda ve yaşamda engelleri hep birlikte aşmak en temel sorumluluğumuzdur… Bugüne kadar bu anlayışla çalıştık, aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Ülkemizin gelişmişlik düzeyine erişmesi ve engelli yurttaşlarımızın eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum yaratmak gerekmektedir. Sosyal devlet olma ilkesinin gereği olarak, toplumdaki her bireyle eşit haklara sahip olması gereken engelli yurttaşların bu haklarını korumak ve geliştirmek temel devlet sorumluluğudur. İşte bu sonuçlara baktığımızda ülkemizin gelişmişlik düzeyine erişmesi ve engelli yurttaşlarımızın eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum yaratmalıyız! Engellilerin sorunlarının çözümü sadece sosyal yardımlarla olmaz, Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, sosyal politika üretme ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak en birincil ödevimizdir. Bizlerde, tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, valiliklerimizle, okullarımızla, sokaklarımızla eşitsizliği ortadan kaldıracak, engelli yurttaşlarının yaşamlarını kolaylaştıracak önlemleri almak zorundayız. Unutmayalım ki engel bedende değil, engel ön yargılarımızda ve uygulanmayan kurallardadır! Sosyal yardımlar çağdaş demokrasi ile yönetilen ülkelerde lütuf değil, hükümetlerin ve biz yurttaşların olmazsa olmaz bir görevi ve yurttaşların da insanlık hakkıdır. Bütün engelleri sevgiyle aşacağız” İfadelerini kullandı.

113 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.