Hoşgeldiniz  

“YATIRIM VE CANLANMA DÖNEMİNİN STARTI VERİLMİŞTİR’

admin | 28 Temmuz 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Batman şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, Merkez Bankası para politikası toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 425 baz puan indirerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirmesini değerlendirdi. ASKON Batman şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, yatırım ortamının oluşabilmesi adına Merkez Bankasının faizleri düşürmesi için gerekli ortam oluşmuştur açıklamasında bulunmuştuk. İş dünyası olarak Merkez Bankasının bu kararı son derece yerinde ve beklentilerimiz doğrultusunda olmuştur. Merkez Bankası yeniden yatırım ve canlanma döneminin startını vermiştir dedi.
ASKON Batman şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu konuya ilişkin şunları söyledi; Merkez Banaksının faizleri düşürme gerekçesine baktığımızda aynı noktada buluştuğumuzu görüyoruz. Dövizin ve enflasyonun dizginlendiği, işsizliğin geriye düşmeye başladığı, dış ticaretin arttığı, cari açığın düştüğü, Borsası 100 bin puanını gören bir ülkede artık paradan para kazanma dönemi son bulmalı ve yatırıma odaklanılmalıdır. Ne var ki ülkemizde faiz oranları çok yüksek. Bu yüksek oran varken, yatırıma yönelen kişi bulmak haliyle zor oluyordu. Oysaki elimizdeki ekonomik verilere baktığımızda faizlerin düşürülmesi için gerekli ortam oluşmuştu ve Merkez bankası da bu konuda gereğini yapmıştır.
“ENFLASYONDA TEK HANELİ RAKAMLARI YAKALAYACAĞIZ”
Kamu zamları nedeniyle Temmuz ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde çıkmıştı, Ağustos’ta enflasyonda aşağı indiğini hep birlikte göreceğiz. Eylül ayı baz etkisi, Bankaların Merkez Bankası kararı sonrası kredi ve mevduat faizlerini düşürmesiyle birlikte enflasyonda tek haneli rakamları yakalayacağız. Bütçemiz, vergi indirimlerinin bitmesi sonrası düzelmeye girecek. Yabancı yatırımcıların hisse toplayarak Türk varlıklarına olan ilgisini görüyoruz. Verilere baktığımızda çok yerinde bir karar oldu. İş dünyası olarak Merkez Bankasının bu kararı son derece yerinde ve beklentilerimiz doğrultusunda olmuştur. Merkez Bankası yeniden yatırım ve canlanma döneminin startını vermiştir.

169 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.