Hoşgeldiniz  

YENİ BAŞKANLARDAN ÇOK ÖZEL AÇIKLAMALAR

admin | 26 Mayıs 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Ercan Atay Başkanlığı’ndaki Batman Çalışan Gazeteciler Derneği, Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz’ı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Üyeleri Nimet Dal, Mansur Obut, H. Şirin Yılmaz, Ferhat Malgir ve Hatice Türkan’ın katıldığı ziyarette, Belediyenin faaliyetleri ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.

PERSONEL ALMAMIZ ENGELLENİYOR

Eş Başkanlar, belediye hizmetleri ile ilgili bilgi verirken “31 Mart Seçimleri sonrası, İŞKUR tarafından görevlendirilen 200 temizlik personeli geri çekildi. 40 ekiple Batman’ı temizlemeye çalışıyoruz. İŞKUR üzerinden personel alımına çıktık. Kura ile alım yapacaktık. Valilik, ‘bütçeniz yok’ deyip engel oldu. Hizmetlerin aksatılması, Batman’a zarar verir” dedi.

EN ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ İMAR

Eş Başkanlar, önceliklerinin imar sorununu çözmek olduğunu belirtirken “En büyük engelimiz kaçak binalar. Batman, şehir görüntüsü alamıyor. Müteahhitlerin Batman’ı sürekli talana dönüştürmesi büyük sorun. Bizim, birinci görevimiz bir şekilde bunarın karşılarına çıkıp engellemek. Kaçak yapıya asla müsaade etmeyeceğiz. Kayyum döneminde verilen usulsüz ruhsatları da iptal edeceğiz” dedi.

GELİRİMİZİN 4 MİLYON TL’Sİ KESİNTİYE UĞRADI

İller Bankası’ndan belediyelere aktarılan paranın, kendilerine 4 Milyon TL kesinti ile geldiğini belirten Eş Başkanlar “19 Milyon TL gelmesi gerekirken, 15 Bin TL aktarıldı” dedi.

DAĞITILAN EKMEĞİN PARASI ÖDENMEMİŞ

Belediyenin borçları hakkında bilgi veren Eş Başkanlar “Seçimden 5–6 ay önceden beri ödemeler yapılmamış. 10 Milyon elektrik borcu var. Vatandaşlara dağıtılan ekmeklerin parası verilmemiş, 1.500 Milyon TL borç birikmiş. Fırıncılara paralarını ödeyeceğiz. Ama tüm borçları birden ödeyemiyoruz. Kısım kısım ödeme yapacağız” dedi.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİNİ ÖDEYİN ÇAĞRISI

Tüpraş ve TPAO gibi kuruluşların yanı sıra vatandaşlarında Belediyeye Çevre temizlik vergisini ödemesini beklediklerini belirten  Eş Başkanlar “Yaklaşık 20 Milyon TL çevre ve temizlik ödemeler bekliyoruz. Tahsil edeceğimiz bu paralarla bir nebzede olsun borçlarımızı ödiyeceğiz.” Dediler.

BELEDİYEYİ BORÇSUZ ALDILAR, BORÇLA BIRAKTILAR

Belediyenin, Dicle Elektrik Şirketi’ne de borçlu olduğunu söyleyen Eş Başkanlar “Borcumuzdan ötürü Dedaş’la görüştük. İstediğiniz zaman ödeyebilirsiniz dediler. Yapılandırma istedik. En fazla 3 taksit sundular. 3 taksit de gücümüzü aşıyor. Elektriğini keseriz dediler. Diyelim Batman’ın elektriği kesildi, su pompaları çalışmadı, Batman’a su verilmedi. Bu sorunu sadece biz değil, bürokrat da yaşayacak, Batman’ın tamamı yaşayacak. Kayyum atandığında tek kuruş elektrik borcu yoktu. Kurumlara ve SGK’ya borcumuz yoktu. Sabri Özdemir, kredi alıp tüm borçları kapatmıştı. Kredi taksitleri düzenli ödeniyordu. Ama şimdi önümüzdeki tablo bu” dedi.

HALK EVLERİNİ GERİ ALACAĞIZ

Belediyeden diğer kurumlara tahsis edilen tüm hizmet binalarını geri alacaklarını belirten Eş Başkanlar “Meclis Toplantımızda bunları geri almak için karar aldık. Kararı, Valiliğe bildirdik. Sonucu bekliyoruz” dedi.

KAYYUM DÖNEMİNDE YAPILAN BİR YATIRIM YOK

Eş Başkanlar, kayyum döneminde yapılan hiçbir yatırım olmadığını belirtirken “Sabri Başkan devrederken Belediyenin 60 Milyon borç vardı şimdi 307 milyon. Yatırım düzeyinde gözle görünür bir hizmet yapılmadı. Vizyon 3. etap yapılmış. 11 Milyon TL harcanmış. Dörtyol’daki fıskiyeli havuz yapılmış. Bunun dışında Alo Tevşo Projesi, DİKA’ya ait. Otogar, DİKA’ya ait” dedi.

GEREKSİZ PERSONEL ALIMLARI YAPILMIŞ

Eş Başkanlar, personel alımlarına ilişkin “Spor Kompleksinde 51 tane antrenör var. Bu antrenörler ne yapıyor. Spor Kompleksinde 91 yeni personel var. Gereksiz alım yapılmış, birçoğunun son maaşları ödenmemiş, belediye borçlu hale getirilmiş” dedi.

BELEDİYESPOR’U DESTEKLEYECEK GÜCÜMÜZ YOK

Eş Başkanlar, 1955 Batman Belediye Spor’a ilişkin “Şu anda bir profesyonel takımı destekleyecek imkânlarımız yok. Hentboldaki sporcuların tümü profesyonel ve ücretli oyuncular. Belediyespor ile ilgili bir toplantımız olacak. Kesinleşmiş bir kararımız yok. Ama realist olmamız gerek. Bizim hedefimiz, her bölgede spor kompleksi oluşturmak, Batman’ın çocuklarına spor yapabilecekleri imkanlar sağlamak.

İFTAR SOFRALARI AMACINA ULAŞMIYOR

Yiyecek ekmek bulamayan o kadar aile var diyen eş Beaşkanlar, “sosyal belediyecilik yapmaya ağırlık versek daha iyi olur. Siyaseten düşünüyor olsak, iftar sofraları kurarız, reklâm yaparız. Ancak bu yemekler, amacına ulaşmıyor. İhtiyaç sahibi aileler gelip o sofrada yemek yemiyor. Bunun yerine, gıda kolileri hazırladık.  2 Bin 300 aileye dağıtıyoruz. Komisyonumuz, tespitler yaparak, yoksul aileleri belirliyor. Bizim çöp ihalemiz bitiyor. Araç almamız gerekiyor. Araç alırsak 2 yılda gerekli tüm araçları alırız kendimizi amorti ederiz. Şuanda 30’a yakın otobüs ihtiyacımız var. İluh Deresi sorunu dururken ve kentin bir çok sorunu bulunurken bizim, profesyonel bir takıma harcama yapmamız doğru olmaz” dedi.

ZİVER ÖZDEMİR’LE ÇALIŞABİLİRİZ

İluh Deresi sorununu çözmek istediklerini belirten Eş Başkanlar Demir ve Korkmaz “İluh Deresini, mevzuat çıkararak Devlet su İşleri (DSİ)’nin yetki alanına aldılar. Bu kurumla ortak çalışmamız gerekiyor. AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir’e de sık sık basın aracılığı ile sesleniyorum. Batman’da 2 dönemdir milletvekilliği yapıyor. Kendileri de sorumluluk alsın. Biz de Belediye olarak elimizden geleni yapalım. Batman’ın hastalık ve kirlilik kaynağıdır. Ortaklaşa çözülebilecek bir projedir” dedi.

277 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.