Hoşgeldiniz  

YENİ DÜNYA DÜZENİ

Muharrem BİTEN | 29 Mayıs 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Son üç ay, Dünya tarihine damga vurdu. Aslında 2019 yılı son aylarında Çin bu hastalık ile boğuşurken bizler çok uzaktan ve çok uzak iken hem aklen hem de bulaş anlamında uzak duruyordu.

Birdenbire kapımızı zorladı ve içeri daldı.

Avrupa ve Amerika bu gelen salgını bizim de grip gibi gelir gider algılayarak atlatacağımızı zannettik. Bu güne kadar çok acılar yaşandı ve insanlığa çok hikayeler bıraktı.

Neredeyse insanlık tükendi dediğimiz bir çağın sonunda çok kıymetli insan manzaraları, anıları ve anekdotları oluştu.

Her şekilde bozulmuş insan fıtratının içinde hala insanlığı kaybetmemiş, hikâyeler de oluştu.

Gerçi panik havası döneminde insanlar açlık ölüm ve sefalet korkusu ile marketlere saldırdı, ama daha sonra daha itidalli hareket etmeyi de öğrendi.

Dünya’da ve Türkiye’de Doktorlar başta olmak üzere sağlık çalışanları da çok fedakar ve vefakar davrandı. İnsanlık ayaklar altında iken canları pahasına yerden almayı ve insan olmayı yüceltmeyi başardılar insanlık ailesi olarak onlara şükran borçluyuz.

Sosyal yardımlaşmaya, sosyal mesafe korunarak çok fedakarlık edildi.

İnsanlar bir nebze de olsa azıcık düşünmeye sevk etti.

İşte burada sanki tam işlenemedi diye düşündüğüm bir eksiklik olarak önümüzde açılmamış bir kutu gibi duruyor.

Bu musibetin kaynağı nedir hala bilinmiyor. Bu ABD ve Çin arasında bir EKONOMİK SAVAŞ mı? Bilmiyoruz, Fakat ne olursa olsun insanlığın yardımlaşma ve İNFAK EDİN kültürünü oluşturması için bir adım atılmadığı gözlemlemekteyim.

CORONA belası gibi bela ve musibetler bu yüzyılı meşgul edecek gibi görünüyor. Bu ilk olabilir ama bunun gibi daha onlarca Pandemik hastalık geleceğe benziyor.

Bu bazen doğurgan dünyaya verdiğimiz zararlardan, bazen kendi elimizle yok ettiğimiz doğal dengeyi, bazen kendi elimizle ürettiğimiz kimyasal deney ve tahribatlarla yeni bir çağ yaratıyoruz.

Ama bunların hepsinin üstünde kainatın Allah tarafından formülünü bozarak “Lehful Mahfuz” da bilgi bankasında formülleri bozarak bu kainatı çekilmez hale getirdiğimiz sonuçları ile ilgilidir.

Bu bilgi bankasında  insanlık dahil kainatın tüm formüllerinin olduğu bilgi bankasından sadece bir örnek verecekse bu gün GDO ile sebze meyve, bitkilerin ve hayvanların genetiğine verdiğimiz zarar aynen vücudumuza girer.

Bu da Bağışıklık sistemimizi yok ediyor. Alın size hastalıkların vücuda hızlı girişini sağlayan bir örnek.

Bu durumu bilgi ve tecrübe hazinemize kaydedip bu yeni duruma göre YENİ DÜNYA DÜZENİ algılamak ve kurgularımızı buna göre tasarlamak zorunda kalabilir e yeni yaşam kalitemiz bu tür hastalık ve Buluşlarla devam edebilir.

Durumdan vazife çıkarmak tam da budur ama, yeni yeni durumlara göre nasıl davranacağını dair senaryolarımızın da hazır olması gerekir…

232 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.