Hoşgeldiniz  

YEREL BASINI DA SUSTURMAK İSTİYORLAR…

Halit BEYTÜT | 02 Temmuz 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarruf genelgesi kapsamında yerel gazeteler bundan böyle abone yapamayacak, reklam alamayacak ve gazeteler bu genelgeyle resmen kapatılmaya itilmek tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmak istenmiştir.

Bu da binlerce gazete çalışanının da işsiz kalmasına ve yerelde bulundukları vatandaşın sesini de kesmeye nitelik bir operasyon anlamını taşımaktadır.

Batmanda da 23 yerel gazete bu yüzden zaten tek gelirleri olan abone ve reklam olması bu gazetelerin yayın hayatlarını sürdürebilmelerini olanaksız bir hale getirmiş bulunmaktadır.

Yıllardır bulundukları yerin sorunlarını, sıkıntılarını ve de isteklerini mercilere iletmekle sorumlu olan bu sesleri de kesmeye yeltenilmiştir.

Abone yapamaz, reklam alamaz duruma düşürülen yerel basın kelimenin tek anlamıyla resmen susturulmak istemiştir.

Kim ya da kimler tarafından yapılmak istenen yerel basına yönelik bu operasyon tüm ülke yerel basınına vurulmak istenen en büyük darbedir.

Ulusal basının büyük bir bölümünü havuz medyasından besleyip kendi tarafına çektikleri yetmiyormuş gibi şimdi de karın tokluğuna bu mesleği icra eden garip gazetecileri de susturmanın, onların besleyicisi olan abone ve reklam gelirlerine yasak getirmenin son derece mantık dışı bir girişimdir.

Tasarruf adi altında yapılan bu kısıtlamaya gitmenin sadece bir acizliğin ve de haksızlığın bariz bir göstergededir.

İlimizdeki yerel basını icra eden yüzlerce meslektaşımız bu ucube yasaklamalarla son derece sıkıntıya bürünmüş kimi gazetelerini kapatmaya ya da haftalığa dönüştürmeyi düşünmekteler.

Batman’daki yerel basın bilindiği gibi 6 ayda bir abone ücretlerini alabiliyorlardı. Bu abone ücretleri de zaten gazete kâğıdına ve baskıya gidiyordu. Azda olsa gelen reklam ve önemli günler kutlama mesajları da onların yemek masraflarını karşılayabiliyordu.

Hal böyle olunca da çar naçar azda olsa gelen gelirlerini yasaklamak bu kesimde çalışanlara en büyük darbe vurulmuş gibi bir girişimdir.

Her 6 ayın başında faturalarını abone yaptıkları kuruma veren yerel gazeteciler bu tasarruf genelgedir daha hayata geçirilmeden bir kurumun zati muhterem müdürü hemen haber salıp verilen faturaları gelip alsınlar ahkâmında bulunmuştur.

Biz bu kurumun başındaki zati muhteremi çok iyi biliyoruz zamanı gelince ona bu hatırlatmayı boynumuzun borcu olarak telakki ediyoruz.

Batman artık yerel gazetelerini göremeyecek ve bu ilde oluşan hiç bir olaydan haberdar olamayacak ve sesinin kesildiğinin üzüntüsü içinde bu kısıtlamaya neden olanları asla unutmayacaktır.

Biz Güncel Gazetesi olarak çıktığımız bu yolun yarısından asla geri dönmeyecek ve her türlü zorluğa göğüs gerip okurlarımızı haberlerden yoksun bırakmamak için yayın hayatımızı sürdürmek kararlığındayız.

Sesimizi kesmeyi abone yasağı ve reklam yasağını getirenler bilsinler ki bizim gibi aynı görüşte olan bir kaç meslektaşımızın da yayın hayatlarına devam etme özverisinde bulunacaklarına olan inancım tamdır. Yerel basını susturmak isteyenlere inat çıktığımız yoldan asla sapmayacak ve halkımıza karşı sesleri olmaya devam edeceğimizin bilinmesini isterim.

70 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.