Hoşgeldiniz  

FAYDALI EĞİTİMDEN FAYDALANDIK

Halit BEYTÜT | 08 Kasım 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay’ın girişimi ile 6 Kasım tarihinde Mezopotamya otelinde düzenlenen yerel basını güçlendirme eğitiminde konuşmacı olarak katılan Bilgi Üniversitesi Doç Dr. Erkan Saka, Gazetelerin web sayfaları ve sosyal medya hesaplarının güçlendirilmesi konusunda detaylı bilgiler sundu.

Doç. Dr. Erkan Saka, 2.5 saatlik program boyunca öyle önemli bilgiler verdi ki, Biz Batman basının sosyal medyada ne kadar geri kaldığımızı anladım. Sayın Saka’nın verdiği bilgiler arasında bunlar vardı. Saka, “Yerel değerleri öne çıkarmak en önemli değerlerdir. İnternet ve sosyal medyanın çöplüklerinde yapılan haberleri alt edebilecek güçlü bir yerel basının olması gerekir. Sosyal medyada para kazanmak zor, sosyal medyadan para kazananlar var ama farkındandık yaratmak için yerel basının da güçlenmesi gerekiyor. Yerel basın olarak sosyal medyada da var olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bu konuda hedefe ulaşmak için farkındalıklar oluşturmamız gerekir. Özgün içerikli haberler oluşturmamız ve okuyucuya sunmamız gerekir. Bunun çabası içinde olmamız gerekir. Özgür içerik, yerel medya bir bakıma ulusal medyaya da örnek olabilir. Yeter ki iyiyi, doğruyu ve de sorunlar özgürce dile getirebilsinler.”

Öğleden sonraki bölümde ise söz alan Prof Dr. Özcan Yağcı, habercilikte ve basın dilinde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgiler sundu.

Özcan hoca öyle içten ve samimi anlatımı tam bir profesör gibi bizleri etkiledi. Özcan hocanın anlatımından bazı kesitler; “Altyapıya saygıyı yerleştirirsek mutlaka başarı gelir. Bilgi en büyük güçtür. Haber yapmadan para kazananlar var, pratik bir bilgi olmadan para kazananlar için neyin güttüğünü bilmemek saflık olur. Güneydoğu ve Batman yerel gazeteleri gerçekten çok güçlü. Bu nedenle birleşin ve de daha da güçlenin ki bu saygın meslekten para da kazana bilesiniz. Yeter ki birleşin ve bir bütün olabilmeyi başarın. Güç birliği yaparsanız merdiven altı sitelerin ve seçim döneminde çıkan merdiven altı gazetelerin önünü kapatırsınız. Kaliteli ve sevgiyle yapılan etkilerini ileride mutlaka görürsünüz. Yereli öne çıkaracak unsurlara yüklenmek mutlaka katkı sağlar. Unutulmasın ki tek sesli medya güven kaybı oluşturur. 2 gibi önemli konuların altını çizdi.

Ben bu programdan yaşımın ilerlemesine rağmen öğrenecek çok şeyin olduğumuzun farkına vardım.

İyi bir ev sahipliği yapan Mezopotamya oteli yetkililerine teşekkür ederim. Düzenlenen yerel basını güçlendirme eğitimine katılan tüm gazeteci arkadaşlarımı kutluyorum. Her iki akademisyen hocalarımıza da verdikleri çok önemli arz eden bilgileri için teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca böylesine basın mesleğimiz adına çok önem arz eden böylesi bir eğitimi düzenleme gereğini duyan Çalışan Gazeteciler Derneği başkanı Ercan Atay’a da ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu tür etkinliklerin genç gazeteci arkadaşlarıma değer katacağını öneririm. Bu tür etkinliklerinde devam etmesini dilerim.

31 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.