Hoşgeldiniz  

YEREL SEÇİMLARİN GALİBİ: İYİ PARTİ

Muharrem BİTEN | 14 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Hemen bazıları ileriye atılıp hiç bir şehirde Büyükşehir ve il belediye başkanlığı almamış bir parti nasıl olurda en karlı parti olur der.

Kısa zaman diliminde bu itirazlarında haklı olabilirler. Orta vadede uzlaşma kültürünü çabuk kavradı.  Bunu kemal Kılıçdaroğlu’nun da katkısı olmuştur ve bu iyi parti üzerinde uzlaşma kabiliyetini kazandırdı. Siyasette bu çok önemli bir argümandır.

Halk ta uzlaşma argümanına sahip siyasetçiyi sever ve bağrına basar.  Uzun vadede Muhalefet partilerin belediye başkanlarının gerek merkezi hükümet olsun ve gerekse AK Parti, MHP il delegasyonu olsun Başkanlar üzerinde çok etkin olacaklardır.

Çalışmalarını büyük oranda sekteye vurmaya çalışacaklardır.  Başkanları toplum nazarında hataya zorlayacaklardır.

Birçok Belediye Başkanı da Bu sınır savaşına yenik düşecek veya düşebilir. Dolayısıyla topluma bakınız seçtiğiniz Başkanlar beceriksiz çıktı ve ne onlardan ne de partilerinden bir fayda yok şeklinde propagandaya maruz kalacaklardır.

Bu anlamda çok Başkan bu zor durumu atlatmazsa kendi partisine de zarar vermiş olacak ve yine erken bir seçim ile ki bu 2022’de genel seçim yapılarak merkezi hükümet iktidar olmaya çalışacaktır. Siyaset sanatını iyi bilen Cumhurbaşkanı da bunu da başarmış olacaktır.

Fakat problemin bir ayağında iypartinin elinde belediye başkanlığı olmadığı ve uzlaşma kültürünü iyi kavramış olarak iktidarın karşısına güçlü toparlanmış, denenmemiş ama denemeye yakışır olacağı fikri yaygınlaşacaktır. Toplumda iyi parti iyi olur algısı yerleştirmeye ve buna zemin hazırlanacaktır.  Şayet AK parti çok hızlı bir şekilde 2003-2008 sürecine dönmese,  bu sıkıntı kapısını çalacaktır. Ama hızlı ve kıvrak atraksiyonları olan AK parti bu süreci tam okuyacağını tahmin ediyorum. Eğer iyi parti bu süreci iyi götürürse AK parti ve MHP’yi daha fazla hata yapmaya zorlarsa en azından iktidarın yeni ortağı olarak gelecek seçimlere hazırlık yapabilir

352 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.