Hoşgeldiniz  

YILMAZ GÜNEY FİLM FESTİVALİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

admin | 11 Aralık 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediyesi, Yılmaz Güney Film Festivalini devam ettirme kararını kamuoyuna deklare etti.

Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Yılmaz Güney Film Festivali 26 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi, Bahar Kültür Merkezi ve Yeni Sinema Kolektifi BART (Batman Kültür ve Sanat Derneği) – Yeni Sahne birlikteliğinde gerçekleştirilecek olan festivalin son başvuru tarihi 25 Ocak 2020 cumartesi olarak belirlendi.

Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, festivalin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Hazırlanan basın metnini okuyan Belediye Başkan Yardımcısı Şehriban Aydın, sinemaya ilgi duyan gençlere ve sinema eğitimi gören öğrencilere, filmlerini paylaşabilecekleri, görüş, öneri ve eleştiri alabilecekleri; yeni projelerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmayı hedeflediklerini belirtti.

Aydın : “Sanatın metalaştırıldığı, film üretiminin ve dağıtımının sektörel ve endüstriyel bir zeminde şekillendiği kapitalist ilişki ağına muhalif,  ortakçı üretim ve paylaşım esasına dayalı olarak sinemacılar arasında demokratik, toplumcu, cinsiyet eşitlikçi, ekolojik bir paydaşlık zemininde halkla buluşmasını esas alan bir ilişki ağı örmeyi, Türkiye’nin değişik kentlerinde yapılan film festivallerinde doğrudan ya da dolaylı sansüre uğramış, gösterilmemiş tüm filmlerin halkla buluşmasını; Sinema ile ilgili söyleşi, panel, atölye gibi etkinlikler yoluyla sinemacıların ve izleme sürecine dâhil olanların belgesel sinema konusunda duyarlılık ve bilgilerinin artırılmasını; Yeni genç sinemacıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla proje aşamasındaki filmler için de proje destekleme ödülleri verilerek film üretimin artmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Yılmaz Güney Film Festivali, demokrasi, barış ve özgürlük gibi evrensel değerlere ve insan haklarına saygılı, kadın ve çocuk haklarına saygı duyan; herhangi bir etnik, dinsel, cinsel, kültürel kimliği aşağılamayan ve ötekileştirmeyen ve sinema sanatının asgari estetik ölçülerine sahip tüm ülkelerden gelen filmleri gösterim programına almayı hedeflemektedir. Festival programında, uzun metrajlı film, kısa metrajlı film ve belgesel filmlerinin gösteriminin yanı sıra, yönetmen, oyuncu, senarist, eleştirmen ve sinema yazarlarının katılacağı panel ve söyleşiler ile atölye çalışmaları yer alacak.

Yılmaz Güney Film Festivali’nde bu yıl yarışmalı bölümler kaldırılarak, bunun yerine belgesel ve kısa filmciler için proje geliştirme ve destek bölümü oluşturuldu. Sinema filmi üreticilerine mali destek sağlamayı amaçlayan bu özel bölümde, Belgesel Film Geliştirme ve Destek Bölümü kapsamında 2 projeye 10.000 TL, Kısa Metraj Kurmaca Film Geliştirme ve Destek Bölümü kapsamında da yine 2 projeye 10.000 TL destek ödülü verilecektir” dedi. Festival ile ilgili ayrıntılı bilgilere www.yilmazguneyfilmfestivali.com adresinden ulaşılabileceği açıklandı.

191 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.