Hoşgeldiniz  

ZAMANA YENİK DÜŞMEK

Muharrem BİTEN | 16 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

İnsanlar hiç ölmeyecekmiş gibi hayata sıkı sıkıya bağlı yaşıyor. Tabiatın gereği de bu galiba. Zamanın ötesinde bir yol arar dururuz.
Her şeyin bir ekonomik ömrü olduğu gibi bu bizim için de böyledir. İstediğiniz kadar yükselmeye başlayın, ineceğiniz yer yeryüzünde topraktır toprak altıdır.
Haksızlık yaptığında, haksızlığa uğramış halet-i ruhiyenin durumunu gözlemlersen yapacağın haksızlığa bir nebze duraklama sağlamış olursun. Tüm zamanını muktedir olmak üzere kurguladığında, kâinatın yaratıcısı karşısında alacağın hasarın bedelini düşünmek zorundasın. İnsan unutkan bir mahlûktur, çünkü çok geriye gitmeye gerek yok.
Daha dün gibi Saddam’ın sonunu gözlerimizle gördük. Bu kâinatın sahibi var ve kimseye yaptığı hukuksuzluğu hoş görmez. Sen onun formülünü bozarsan o da senin formülünü bozar.
Hem toplum nezdindeki değerin gibi geleceğini ve ahiretini de zelil eder. Hesap vermemezlik modunda isen senin için yapacak bir duadan başka bir şeyimiz olmaz deriz. Sürekli toplum aydınları bu yol göstericilik dışında çok etkin olmazlar.
Hayatını ZAMANA bağlamış kişilerin insanlar arasında fark gözetme gibi bir derdi yok.
Giyinişiyle yasayışıyla tüm içtimai hayati Pazarda, çarşıda hiçbir bireyden farksız yaşayanlar gelecekte insanların yüreğine sevgiyi merhameti isleyebildiler.
Peygamber Muhammed bunlardandır. Ayette bizim gibi pazarda aynen bizim gibi biri nasıl peygamber olur sorusuna çok muhatap kalmıştır. O sizin bir arkadaşınız diyor kuran. Mütevazı yaşamı, yanında çalışanından görsel ve yaşamsal bir farkı olmadan hayat suren, yanındaki işverenden simgesinin hükümdarı olmak yerine hizmetkâr olmayı yeğleyen bir insanine durusundan daha demokratik bir duruş hayal edebilir miyiz?
İlkelerimiz olmalı ilkelerimizin daha iyiyi talep etme ve insanca yaşama arzusu doğru/tuşunda olmalıdır.
İlkel yaşam tarzı, kaba kuvvet e dayalı halkından ve hakkın hakkından uzak yaşama arzusu içinde olanların sonu tarihsel süzgecinden içerisinde başarılı olmamış, olmayacaktır.

329 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.