Hoşgeldiniz  

ZAMANA YENİK DÜŞTÜK

Muharrem BİTEN | 17 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Zaman bize akıl verir, bilgi verir, tecrübe verir. Zamana değer vermediğin sürece, dediğini yapmadığın vakit sana ihanet eder.

Dünya sürekli gelişiyor. Teknoloji, bilim, sanat ve kültürel varlıklarımızla gelişim sürecini dünya kriterlerinin çok altında… Yapacak çok şey yok. Eğitimi hayatın tamamına aktarmadan, eğitildiği de saygın toplum önderi olarak algıladığınız sürece sürekli kaybeden tarafta kalacağız.

Karanlık ve yozlaşmış bir topluma doğru gidiyoruz. Kaybettiklerimiz çoğalıyor, kazanımlasınız azalıyor.

Yüzyıllardır hem medeniyette hemde bireyin haklarına karşı çok yoz kaldık ve kendi medeniyetimizi kirleterek yok ettik. Bu gün Avrupa da Adalet ve hukuk İslam gibi dimdik, halkı Müslüman ülkeler de de ortaçağ karanlığı yaşıyoruz.

Ateist Japonya ile şeriat ile yönetilen Afganistan, Suudi, İran, ırak vb. daha çok örneklenebilir.

Haydi, hayata dair çok eksik kaldık diyelim. Dinen de bir o kadar eksik kaldık. Hurafelerle doldurulmuş en büyük öğretmen olan kur-an öğretisi yerine dine ve ahlaken cahil zümre oluşturularak bir âlimler imamlar ve sofi cahiller grubu yarattık.

Din eğitimi de diğer tüm bilimsel eğitimlerde cağa uygun olmalıdır.

Hurafelere dair bir eğitim bizi diğer halkların kölesi yapar. Cağa ve adalete dair insanî ve ahlakı öğretilerimizi sağlam tutmak gerekir. Sorgulamadan uzak bir din din olmaktan çıkar ve birkaç kendini ulema zanneden cühelâmın eline kalırız.

Dinden de bilimden de önce bir Ahlak a sahip olmalıyız.  Ahlâk ilkelerini oturttuğumuzda anlaşılabilir bir Din ve bilimde çağ atlamış bir toplum meydana getireceğiz.

Bu kadar mükemmel bir dine sahip iken neden bu kadar kötü Ahlak a sahibiz diye irdelemek lazım geliyor. Nikola Tesla’nın dediği gibi ‘bir dininiz var diye bir ahlaka ihtiyacınız yok zannediyorsunuz’ derken Ahlak hem dine hem bilime hemde siyasette bize çok lazım.  Zamana yenik düşmek istemiyorsak ve çok gerilerde kalmak istemiyorsak Dini ve bilimi Ahlak kuralları ile donatarak eğitilmeliyiz.

348 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.