Hoşgeldiniz  

ZİRAAT ODASI’NA DEVA ZİYARET

admin | 18 Eylül 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, beraberindeki heyet ile Batman Ziraat Odası’nı ziyaret ederek, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen ziyarette özellikle çiftçilerin yaşadığı sıkıntılar ve Batman tarımı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 “DEVLETİN TARIM POLİTİKASI OLUŞTURMASI GEREKİYOR.”

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, ziyarette yaptığı konuşmada, Batman Ziraat Odası’nın çok uzun yıllardır kutsal bir görevi üstlenerek çiftçiliği yaygınlaştırmak, tarımsal üretimi artırmak ve çiftçilerin maddi, manevi sorunlarını çözmek üzere yoğun mesai harcadığını ifade ederek, “Dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemiyle birlikte, ülkelerin kendi kendine yetecek kadar üretim yapabilmesinin önemi bir kez daha net bir şekilde ortaya çıktı. Uzun yıllardır kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye ise artık dışarıdan tarım ürünlerini ithal etmeye başladı. Suriye’den pamuk, Nijerya’dan susam ithal eden bir ülke haline geldik. Bunun en büyük nedenini ise, çiftçilerin yani üreticilerin sorunlarına net bir çözüm üretilememesi ve yetersiz seviyedeki destekler oluşturuyor. Çiftçilerimizin hakkı hiçbir noktada korunmuyor. TEDAŞ gibi gücünü devletten alan kurumlar, ülkemizdeki çiftçilerimizin desteklemelerini ve hesaplarındaki paraları önce bloke edip sonra el koyuyor. Böylelikle çiftçilerimiz hep mağdur ediliyor. Türkiye’nin reform niteliğinde Tarım Politikaları oluşturması gerekiyor. GAP Projesi’nin 1989’dan günümüze kadar sadece yüzde 15 oranında tamamlanması, her yönüyle altyapı ve tarım politikalarındaki büyük eksiklikten ve tarıma yönelik çalışmalara yeteri özenin gösterilmemesinden kaynaklanıyor. Hiçbir çiftçinin elde ettiği ürünün fiyatının düşmesinden etkilenmemesi, ürününün tarlasında kalmaması veya tarımsal faaliyeti sebebiyle zarar etmemesi için programlı bir politikaya ihtiyaç vardır. Aksi takdirde hep dışa bağımlı bir ülke olarak kalacağız. Bunun dışında başta, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve tarımsal ürünlerde marka oluşturulabilmesi konuları olmak üzere, çiftçilerimizin emeğinin hakkını alabilmesi hususundaki tüm projelere destek vereceğiz.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KURTULUŞU TARIMDADIR”

Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ise, DEVA Partisi’nin kendilerine yaptıkları ziyaretten çok memnun olduklarını ifade ederek “Tarım, Türkiye’nin, Batman’ın kurtuluş reçetesidir. Çiftçilik ve hayvancılık için elverişli bir coğrafyada yaşamamıza rağmen, insanlarımız gittikçe bu çalışmalardan uzaklaşıyor. Hem yeni çiftçiler kazanmak, hem de mevcut çiftçilerimizin sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Her bir kurumun çiftçilerimizin sorunlarını yüksek sesle dile getirmesi çok önemli. Partiniz hayırlara vesile olsun. Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

120 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.