Hoşgeldiniz  

ALTIN YÜREKLERLE TARİHE DERİN DALIŞ PROJESİNE İMZA ATILDI

admin | 09 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

ALTIN YÜREKLERLE TARİHE DERİN DALIŞ PROJESİNE İMZA ATILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ve Dicle Kalkınma Ajansı finansmanında gerçekleştirilen “Altın Yüreklerle Tarihe Derin Dalış” projesi Batman Üniversitesi, Batman Belediyesi ve Batman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından imzalandı.

TRC3 Bölgesinde ve kalkınmada öncelikli iller arasında bulunan Batman il merkezi ve ilçelerindeki dezavantajlı grupta yer alan madde bağımlıları ile kırsal bölgede yaşayan köy çocuklarının sahip oldukları eşitsizliğin ortadan kaldırılması, toplumsal bütünleşmenin sağlanması ve Batman’ın herkesin güven içinde, umutla yaşamak istediği bir il haline getirilmesi projenin amaçları arasında yer alıyor.

Proje Batman ilinde yüzme bilen dezavantajlı 18-35 yaş aralığındaki 20 kişi, yüzme bilmeyen dezavantajlı 14-27 yaş aralığındaki 25 kişi ve Hasankeyf kırsalında yaşayan, dezavantajlı 12-17 yaş aralığındaki 300 ortaokul-lise öğrencisini kapsıyor. Proje kapsamında Su Sporları Merkezinin oluşturulması, A Tipi Bağımlılıkla Mücadele Merkezi oluşturulması, Altın Yürekler Spor Kulübü kurulması, dalış kursu, cankurtaran kursu, ebru kursu, resim kursu, A1 düzey İngilizce kursu açılması ve 10 ay süreyle dalış ve yüzme eğitimi verilmesi planlanıyor.

REKTÖR DEMİR “PROJE İLE MADDE BAĞIMLILIĞI VE TOPLUMSAL EŞİTSİZLİKLE MÜCADELEYE DESTEK VERECEĞİZ”

Batman ilinde genç nüfusun çoğunlukta olduğunu ancak sportif ve kültürel faaliyetlerin yetersizliğinin yanında işsizliğin gençleri olumsuz etkilediğini söyleyen Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, sosyoekonomik sorunların gençleri madde bağımlılığına ve il dışına göçe teşvik ettiğini belirtti. Projenin amacının bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak olduğunu kaydeden Rektör Demir, proje ile sular altında kalan tarihi Hasankeyf ilçesini su sporlarıyla ön plana çıkarmayı hedeflediklerini dile getirerek hem bağımlılıkla mücadelede hem de Batman ilinin tanıtılması ve gelişiminde projenin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Bu projenin madde bağımlılığı ile mücadele ve toplumsal eşitsizliğin azaltılması konusunda büyük katkılar sunacağını ifade eden Prof. Dr. İdris Demir, gençlerin sosyal yaşama uyumlarına ve bağımlıkla mücadelelerine destek vereceklerini söyledi. TRC3 bölgesinde yer alan Batman ilinin kalkınması için tüm engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Rektör Demir, üniversite olarak geleceğimizin teminatı gençlerin karşılaştıkları sorunlarla mücadelede rol oynayacaklarını vurguladı. Proje kapsamında verilecek olan eğitimlerde akademik desteğin sağlanacağını anlatan Rektör Demir, dezavantajlı gençlerin enerjilerini olumlu yönde dönüştürmeleri gerektiğini ve bu tür projelerin enerjilerini dönüştürmek için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti.

76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.