Hoşgeldiniz  

AMELİYATSIZ BEL VE BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

admin | 15 Mayıs 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

AMELİYATSIZ BEL VE BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Batman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapılan ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi ilgi görüyor. Alınan başarılı sonuçlar hastaların yüzünü güldürüyor.

Algoloji Uzmanı Dr. Havva Meltem Mutlucan “Bel fıtığının cerrahi dışı tedavisinde en sık uygulanan yöntem radyofrekans tedavisi. Ağrı konusunda bize en çok gelen hasta grubumuz bel, boyun ağrısı yaşayan hastalar, baş ağrıları, sırt ağrıları, eklem diz kireçlenmelerine bağlı ağrıları olan ve şiddetli ağrıları nedeniyle kanser hastaları. Bununla beraber sebebi belli olmayan ağrı hastalarını da yine tedavi ediyoruz” dedi.

Gerçekleştirdiği tedavinin ağrılar için kesin çözüm olduğunu kaydeden Dr. Mutlucan, “Tedavi yöntemlerimizi ilaç tedavisi ve girişimsel tedavi olarak 2’ye ayırabiliriz. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınamayan ağrıları çeşitli girişimsel yöntemlerle tedavi etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ağrı tedavisinde en çok kullandıkları yöntemlerden birinin radyofrekans yöntemi olduğunu kaydeden Mutlucan, “En çok kullandığımız girişimsel yöntemlerden bir tanesi radyofrekans tedavisi çünkü bize başvuran hastaların çoğunda bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi hastalıklar olduğu için kullandığımız radyofrekans yöntemi de bu rahatsızlıkların tedavisindeki en uygun yöntem. Bu tedavi yöntemi, yaklaşık yarım saat ila 1 saat arasında süren ve ameliyathanede uyguladığımız bir işlemin ardından hastayı 1 saat gözleyip ardından taburcu ettiğimiz hastanın konforunu arttıran ve işlem sonrasında hastayı rahatlatan bir yöntem. Hasta çok şiddetli ağrılarla kıvranırken bize gelip daha sonra rahatlayarak buradan çıkmakta” ifadelerini kullandı. Bu girişimsel tedaviler ayrıca kanser hastaları için de kullanılmakta.

Kanser hastalarının yaşadığı ağrıları azaltmada bu tedavinin önemli bir rolü olduğunu ifade eden Dr. Mutlucan, “Öncelikle kanser hastalarımızda medikal tedavi yani ilaç tedavisi uygulamaktayız. İlaç tedavisi olarak da basamak tedavisi uygulanmaktadır. İlaçlarla kontrol altına alınamayan ya da ilaçları yan etkileri nedeniyle kullanamayan hastalar için girişimsel yöntemleri de kombine etmekteyiz” dedi.

 

36 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.