Hoşgeldiniz  

ARGUNAĞA “ŞIRNAK KÖMÜRLERİ DAĞITILMAMALIDIR”

admin | 08 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

ARGUNAĞA “ŞIRNAK KÖMÜRLERİ DAĞITILMAMALIDIR”

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, Batman’da ücretsiz kömür dağıtımı hakkında basın açıklaması yayımladı.

Batman’da hayat mücadelesinde büyük sıkıntılar yaşayan yoksul ailelerin sosyal devlet tarafından gözetilmelerine olumlu bakıyoruz diyen Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa “Bu kapsamda yıllardır ısınma amaçlı dağıtılan ücretsiz kömür meselesine ihtiyatla yaklaşıyoruz. Aşırı partikül içeren Şırnak kömürlerinin, çukur bir alanda olması ve hava sirkülasyon yetersizliği bulunan Batman’da dağıtılmasına yıllar önce karşı çıkmış ve bunu engellemeyi başarmıştık. Bu kış aylarında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Batman’da Şırnak kömürlerinin ücretsiz dağıtılacağı bilgisini almış bulunmaktayız. Son yönetim kurulu toplantımızda, halk sağlığının korunması için ücretsiz kömür meselesini gündeme alıp, dağıtımının yapılmaması için etkin çalışma kararı aldık. Halk sağlığından sorumlu olan ilgililer bilgilendirilmiştir. Batman’da binlerce astım, KOAH, bronşit ve korona hastası bulunmaktadır.

Yüzlerce insanımız evlerinde solunum destek cihazıyla yaşama tutunmaktadır. Son günlerde etkisini gösteren hava kirliliğinin halk sağlığını tehdit ettiğine inanıyoruz. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak, yıllardır dağıtılan kömür yerine doğalgaz ve elektrik desteği gibi altertnatiflerle yoksulların desteklenmesini önerirken, kömür seçeneği sürdürülürse, yoğun partikül içeren Şırnak kömürlerinin kesinlikle dağıtılmamasını talep ediyoruz. Şırnak kömürü yerine, Kütahya, Tunçbilek kaliteli, çevre mevzuatına uygun kömürlerin dağıtılması gerektiğine inanıyor, bunun için il yöneticilerini, halk sağlığından sorumlu (Valilik, Belediye, İl Hıfzıssıhha Kurulu, Mahalli Çevre Kurulu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü) kurumları ile ilimiz iktidar ve muhalefet Milletvekillerini, basınımız ile halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Şırnak kömürlerinin dağıtılmasından vazgeçilmemesi halinde halkımızın sağlığı için yasalar çerçevesindeki her türlü eylem ve etkinliğe başvurvaktan çekinmeyeceğimizi, gerektiğinde yargı yoluna başvuracağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

94 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.