Hoşgeldiniz  

ASGARİ ÜCRET 4250 LİRA AMA…

Halit BEYTÜT | 20 Aralık 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Açıklanan ve 4250 Liraya çıkarılan yeni asgari ücret yetmez ama yine de evet demek gerek.

Milyonlarca işsizimizin olduğu ülkemizde çalıştıranların işçisine 4250 lira asgari ücreti tam olarak ödeyeceğine kesinlikle inanmıyorum.

İşsiz insanlar bu ücreti alamazlarsa da patronun vereceği meblağa razı olacaklardır.

Bordro üzerinden maaş alanlar hariç serbest piyasada çalışanların net asgari ücreti almaları asla mümkün olmayacaktır.

İşsiz insan da ne verirlerse çalışmak zorunda oldukları için kendilerine is verenin vereceği meblağı kabul etmek zorunda kalacaklardır.

Hal böyle olunca çalıştıranların 4250 liralık asgari ücreti vermeyenlerin önü nasıl kesilecek merak edilen en önemli sirufa budur

Hal böyle olunca ve asgari ücreti ödemeyip çalışanına asgari ücretin altında maaş vermeyi kendilerine alışkanlık haline getirenlere nasıl bir önlem alınacak doğrusunu söylemek gerekirse son derece merak ediliyor.

Asgari ücretli vatandaş şimdilik yapılan zammı olumlu bulsa da bunun artan hayat pahalılığı karsısında ne denli yeterli olacak işte buda yeni yıldan sonra belli olacak.

Demem o ki her gün yeni zamlarla uyanan ülke vatandaşı artık âdeta meçhule giden bir gemide korkunç dalgalarla boğuşmaya başlamış bulunmaktadır.

İşin özü belirlenen bu yeni asgari ücretin piyasaya nasıl yansıyacağı ya da çalışanın belirlenen meblağı alıp alamayacağı son derece merak konusu olacaktır. Asgari ücreti vermeyip ucuz isçi çalıştıranlara nasıl bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı da yine kafalarda kocaman bir soru işareti oluşturmaktadır.

Dileğim çalışanın da çalıştıranına da bu uygulamaya sadik kalmaları ve çalışanın hakkını tam olarak alma imkânını bulmasıdır.

87 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.