Hoşgeldiniz  

ASKON’DAN ÖNEMLİ TOPLANTI

admin | 15 Ocak 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

ASKON’DAN ÖNEMLİ TOPLANTI

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON ) Batman Şubesi, sektörel buluşmalar kapsamında Batman’ın lokomotifi konumunda bulunan tekstil sektörünü masaya yatırdı.

Batman’da 32 bin insanın ekmek kapısı olan büyük ve küçük ölçekli tekstil sektörünün sorunları, talepleri ve ileriye dönük çalışmalar hakkında kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi.

“TALEPLER İLGİLİ YERLERE İLETİLECEK”

ASKON’un ev sahipliğinde Ziyade Et Lokantasında yapılan toplantıya İŞKUR Müdürü Besim Eviz, BATSO Başkanı Abdulkadir Demir, TEKSİAD Başkanı Mehmet Ali Öztürk ve ASKON üyesi iş insanları geniş bir katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASKON Batman Şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, “Batman’ın lokomotif iş alanı olan tekstil sektöründe bugün 32 bin vatandaşımız çalışıyor. Bu sayı dolaylı olarak ilimizde tam 150 bin kişinin direkt olarak tekstilden ekmek yediğini gösteriyor. Bu yüzden tekstil sektörünü çok önemsiyoruz. Diğer sektörler de bizler için önemli ama ortada olan sayısal verilerin de gösterdiği gibi tekstil, Batman’ın adeta ekmek teknesi gibidir. Ancak bilindiği üzere pandemi süreci ve döviz kurlarındaki yükselmeden dolayı sektör ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bugün burada yapacağımız istişareler sonucunda, sorunları, talepleri ve gelecekte atılması gereken adımları bir rapor haline getirip, raporu genel merkezimize ve genel merkezimiz üzerinden de ilgili makamlara  sunacağız” dedi.

“2012’DE ÇALIŞAN SAYISI 700 İKEN BUGÜN İSE 32 BİN”

Toplantı söz alan İŞKUR Müdürü Besim Eviz, Batman’daki tekstil sektörünün büyüme hızını rakamlarla açıkladı. Eviz “Ben 2012 yılında Batman’a geldiğimde tekstil sektöründe 8 firmada 600 ile 700 arasında çalışan vardı. Bugün ise İŞKUR’da kayıtlı 297 firma ve 32 bin çalışan var. Bu sadece bir kurumun üstlendiği bir enerji değil.

Bu özellikle işverenlerimizin risk alarak bir yerlere gelme isteğidir. Sadece Batmanlı işverenler değil farklı illerden de buraya yatırım yapmaya gelenler var. Yani tekstil Batmana çok kültürlülüğü de getiriyor. Bugün yüzlerce yönetici gelip Batmanda konaklıyor. Sosyoekonomik anlamda tabana yayılmış bu da tekstil sektörünün en büyük kazanımlarından biridir.”

TEKSİAD TEKSTİLCİLERİN SORUNLARINI ANLATTI

Batman Tekstil Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Ali Öztürk, pandemi süreci ve artan maliyetlere dikkat çekerek “Pandemi sektörü ciddi manada darboğaza soktu. Bunu her alanda his ettik. Bizim bütün giderlerimiz dövize bağlı ama gelirimiz TL cinsinden olduğu için sıkıntılar yaşadık. Tedarikçi firmalar müşteriden iş aldığı zaman döviz cinsinden alıyor ama bize verdikleri zaman fason fiyatlarımızın hepsi TL cinsinden. Dolayısıyla kurun dalgalı bir hal alması sonucunda maliyetlerimiz 3 katına çıktı. Gelirimiz ise sabit kaldı.

Bu sektörü ciddi manada zarara uğrattı. Tabi altıncı bölge kapsamındayız. Devletimizin verdiği destekleri de görmemezlikten gelemeyiz. Devletimizin bize vermiş olduğu bir destek var. Verdiği destek ve teşvikler ile bölgemiz cazip bir noktaya geldi. Teşvikler, sigorta indirimleri yatırımcıları Batman için cazip bir hale getirdi ama tedarikçi firmalar, bize işveren firmalar, bizim bu sigorta indirimlerimizi fiyatlarımızdan kestiler, bu da elimizdeki avantajı almış oldu. Özellikle elektrik ve doğalgazdaki yani enerjideki artış bizi çok zor duruma soktu. Faturalarımızı katlanarak artıyor, bu duruma acil bir çözüm bulunması gerekiyor.”

“PAMUĞA EKMELİ VE İPLİK FABRİKASI KURMALIYIZ”

Konuşmasında markalaşmaya dikkat çeken BATSO Başkanı Abdulkadir Demir’de “Ekonomi, istihdam, geri göç bakımından tekstil sektörünün ne kadar kıymetli olduğunu bilenlerden biriyim. İstanbul’da tekstilde çalışan Batmanlılar bugün memleketlerine gelerek iş açtılar ve patron oldular. Bizde kalifiye eleman var. Tekstilde çalışan insanlar memleketlerine geri geldiler ve bu çok önemli bir durum. Yüzde 51 kadın istihdamımız var. Geçmişte kadın intiharlarında Türkiye’nin gündemine oturmuş bir şehirdik ama bugün farklı bir noktadayız. Biz ne yapmalıyız? Artık bu bölge mısır üretiminden vazgeçmeli. Pamuk ekmeli ve pamuktan sonra iplik fabrikası kurmalı, iplikten sonra dokuma ve markalaşmalıyız. Yani kendi markamızı el birliği ile kurmalıyız. Bir tekstil kent oluşturmak zorundayız. Ben bir zamanlar tekstil OSB’de olmaz dediğimde bazı kesimler beni linç etti. Tekrar söylüyorum tekstil OSB içerisinde olmaz. Bir tekstil cazibe merkezi olmalı” dedi.

52 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.