Hoşgeldiniz  

ÇİFTÇİLERE 100 BİN ADET FISTIK FİDANI

admin | 28 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

ÇİFTÇİLERE 100 BİN ADET FISTIK FİDANI

Batman İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Batman ve 5 ilçede toplamda %80 hibeli 500 çiftçiye 100 bin adet fıstık fidan dağıtımı yapıldı.

Çiftçi Eğitim Merkezinde ki fıstık fidanı dağıtım törenine; AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, İl Müdürü Mehmet Gün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, İl Genel Meclisi Başkanı Abdulvahap Akbaş, Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hifzullah Akdaş ve çiftçiler katıldı.

Fıstık fidanı dağıtım töreninde konuşan İl Müdürü Mehmet Gün, %80 hibe desteği olarak 100 bin fıstık çöğürü dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirtti.

İl Müdürlüğünce çeşitli projelerde ve özellikle İl Özel İdaremizin katkılarıyla son 5 yılda yaklaşık 1 milyon 500 bin adet dağıtmak suretiyle üreticilerimize katkıda bulunduğunu, Şu ana kadar Batman ilimizde 93 bin 100 dönümlük bir alanda resmi olarak dikilen fidanlarımız bulunmaktadır.

Bununla beraber 96 bin 700 dekarlık bir alana kavuşmuş olacağız. Ama resmi olmayan kayıtlara göre de şu an 110 bin dekar üzerinde dikili ağaçlarımız bulunuyor. 330 bin adet meyve veren fidanımız olup yıllık yaklaşık 1.250 ton olduğunu söyledi.

86 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.