Hoşgeldiniz  

HALK KÜTÜPHANESİNE ‘ERİŞİLEBİLİRLİK BELGESİ’

admin | 03 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

HALK KÜTÜPHANESİNE ‘ERİŞİLEBİLİRLİK BELGESİ’

Batman Valisi Hulusi Şahin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde; Batman Valiliği İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından yapılan denetimler sonucunda erişebilirlik konusunda gerekli koşulları sağlayan ‘Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’ne “Erişilebilirlik Belgesi” verdi.

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucunda; Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi hizmet binasının; açık alanın, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olması nedeniyle Erişilebilirlik Belgesi almaya hak kazandı.
Kütüphane hizmet binasında yapılan düzenlemeleri yerinde inceleyen Vali Şahin, komisyon üyelerinden yapılan düzenlemelere ilişkin bilgi aldı.
GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARA ENGELSİZ KÜTÜPHANE…
Vali Şahin daha sonra, görme engelli ve az gören vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere hazırlanan Engelsiz Kütüphane salonunda incelemelerde bulundu. Salonda; 2 bin 326 kitap dışı materyal, 11 adet internet bağlantılı bilgisayar, 1 adet kitap okuma makinası, 1 adet büyüteç sistemi ile görme engelli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Kaset ve CD’ler, CD çalarlar ile birlikte görme engelli kitapseverlere ödünç verilmektedir. Ayrıca bu bölümde kitap dışı materyal olarak; ses kaseti, CD, DVD, video kaset, braille kitap ve dergiler yer almaktadır.

ENGELLİLERE TEKERLEKLİ SANDALYE DESTEĞİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Batman Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile yürütülen Evde Bakım Hastalara El Ele Projesi’ kapsamında engelli vatandaşlara 40 tekerlekli sandalye ve bakım malzemesi dağıtıldı.

Engelli vatandaşlara yönelik desteklere ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Şahin “Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle toplanmış bulunmaktayız. Burada hem bu örnek kütüphanemizin engelli erişimine uygunluğunu denetleyip, yapılan çalışmalar neticesinde engelli erişim belgesini kendilerine takdim edeceğiz. Hem de bizim mahalle buluşmalarımızda ve çeşitli vesilelerle engellilerimizden bize gelen birtakım talepler vardı, 3 Aralık Dünya Engelliler günü vesilesiyle bu talepleri de yerine getirdik. Belediye olarak, engelli vatandaşlarımızın ve engelli ailelerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için 100 adet engelli yıkama koltuğu, 50 adet yıkama seti, 40 adet tekerlekli sandalye, 1 adet konuşma cihazını engelli ailelerimize dağıtıyoruz. Burada temsilen birkaç ailemiz var onlara ihtiyaç duydukları ürünü vereceğiz, diğerlerini de arkadaşlarımız evlerinde teslim edecek. Engelli bireylerimizi topluma bir yük olmadığını, onları daha iyi ortamda yaşattığımız zaman onların aslında bu toplumun faydalı birer elemanı olacağını bir kere daha hatırlatıyorum” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Vali Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı’ya Erişebilirlik Belgesi vererek, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Törene; Vali Şahin’in yanı sıra Defterdar/Batman Belediye Başkan Yardımcısı Ali Osman Bilgili, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit Çiçek, engelli dernek temsilcileri ile komisyon üyeleri katıldı.

120 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.