Hoşgeldiniz  

MUHARREM İNCENİN SİYASİ ALANDA ŞANSI NE?-2

SEDAT ERİŞ | 24 Temmuz 2021 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Muharrem İncenin önümüzdeki siyasi dönemde şansının ne olabileceği hususunda doğru bir analiz yapmam için SESA Düşüncenin saha elemanlarıyla toplumsal algıda kapsamlı bir Muharrem İnce araştırması yaptık.

Bu çalışmada İnceye insanların nasıl baktığını, kitlelerin zihin ve ruh dünyasında nasıl bir iz bıraktığını araştırırken kendisinin genç yaşlarda siyasete atıldığı CHP tabanında İnceyi nasıl gördüğünü ölçümlemeye çalıştık.

SESA Düşünce ARGE Bölümüne gelen verilerden CHP ve Sol da Muharrem İncenin yeni bir parti kuracağı pek ciddiye alınmadığı tespit edildi..

Bu olgu yüzünden yüzden Muharrem İncenin önce Memleket Hareketi sloganıyla başlattığı politik çıkış CHP kurmaylarını pek tedirgin etmemiş görünüyor.

Memleket hareketinin daha sonra partileşme süreci hayli Çarpıcı ve ilginç çünkü gerek İnce gerek Memleket Partisi siyasetin iktidara ulaşma argümanlarından kaç tanesine sahip olduğu sorusu boşlukta kalmaktadır.

CHP Genel merkezinin nabzını iyi tutan araştırma şirketlerinde görevli ve siyaset stratejisi alanında uzun yıllar birlikte çalıştığım bazı dostlarımı aradım;

Muharrem İnce yeni bir parti kurdu. CHP Bu isme ve onun siyasi bu hamlesine nasıl bakıyor? Sorusunu yönelttim.

Dostlarımın çoğundan aynı yanıt geldi.

CHP üst kadro onu ciddiye almıyor.

Peki, neden sorusuyla arkadaşlarımın üstüne gittim.

Belli ki CHP kurmayları Muharrem İncenin siyaseten bir şeyler yapabileceğine, politik manada başarılı olamayacağına inanmış.

CHP Kurmayları ve Kılıçdaroğlu hala 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerindeki galibiyetin zafer sarhoşluğu içinde.

Siyasi tecrübem ve on yıllarca politika sahnesinde yaşadığım bir dizi olaydan sonra edindiğim bir kuralım var.

Yaşamın tüm alanlarında, Ama özellikle siyasette rakibini asla küçük görmeyecek, ona tepeden bakmayacaksın.

Özal’dan Demirel’e, Bülent Ecevit’ten Çiller’e Mesut Yılmaz’a kadar tanıdığım, konuştuğum bütün siyasi liderler kendi partilerinde alttan gelecek siyasi rakiplerini önemsediler, ona göre tedbir almada bir dakika bile gecikmediler.

CHP,  Kılıçdaroğlu  sadece Muharrem İnceyi değil sol ve sosyal demokrat partilerdeki mevcut diğer liderleri önemseyen bir tavır içinde değil.

Kılıçdaroğlu ve CHP Üst Yönetiminde ‘’Pasta benim, Tapulu arazime gecekondu yapılmaz’’ algısı o kadar keskinleşmiş ki toplumsal ihtiyaç alanlarındaki boşluklar bile gözden kaçıyor.

Yıllarca ülke siyaseti ve ekonomi alanlarında görüş alışverişinde bulunduğum uzman dostlarımdan bana soru yöneltti,

Özellikle bir dostumun ’Sen Muharrem İnceyi boşuna sormasın; Bildiğin ve bizim farkına varamadığımız bir durumu var sorusuna hayli güldüm.

Hayır, yok desem bile dostumun inanmayacağını biliyordum.

Var diyemezdim çünkü gerçekten Muharrem İnceyi yakından tanımıyordum ne de onunla bu konuda bir görüşmem olmuştu.

Fakat Muharrem İncenin yaptığı bazı arayışların ve çalışmaların duyumu kulağıma gelmişti.

Toplum mühendisliği ve lider kimliklerin zihin ve ruh dünyası konusunda değişik bakış açımı, farklı yaklaşımlarımı bilen dostumun merakını gidermek, onunla olan görüşmeler trafiğimde asla taviz vermediğim dürüst olma ilkem gereği ona birkaç cümle söyleme gereği duydum.

İlk söylemim şuydu;

Muharrem İnce kökten CHP li Kökten CHP kavramı dendiği zaman bir iki dakika düşün.

CHP Siyasi coğrafyasının sert iklimi, haşin doğası insanlarını son derece zeki ve hırslı yapar. Bu hırs o denli büyüktür ki Çılgın Türkler deyimini ben bu deyimi  şöyle uyarlarım ‘’Çılgın CHP liler ’’.

Bana göre İnce Çıkışı Batı illerinden değil Doğu–Güneydoğu hattından yapacak.

Bu son derece akıllı bir stratejidir. Bence Muharrem İnce takip edilmelidir.

Unutmadan bir noktanın da altını çizeyim.

Etkin ve yetkin Ak Partili dostlara da Muharrem İnceyi sordum.

Onunla aynı dönemde vekillik yapan arkadaşlarım’ Agresif bir kişilik. Sert karakterli, Dili ve davranışlarındaki keskinlik ona hata yaptıracak.

Muharrem İnce Türkiye siyasi sahasında yeniden karılan kâğıtlarda yeni bir oyuncu olur mu olmaz mı bilmem ama Siyasetin getireceği pasta paylaşımında bende varım derse işler karışır.

165 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.