Hoşgeldiniz  

MUSTAFA SARIGÜL-MUHARREM İNCE- SORULAR-ŞÜPHELER-2

SEDAT ERİŞ | 24 Ocak 2022 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Mustafa Sarıgül ve Muharrem İncenin 2023 seçimlerinde devre dışı kalması salt manada sadece siyasetimizi ve bu iki lideri etkilemiyor, aynı zamanda bu iki lidere gönülden inanmış binlerce kişinin de zihin ve gönül dünyaları sarsılıyor.

Siyasette kazanmakta kaybetmekte işin doğasında vardır ama bilerek ve göz göre göre siyasette saha dışına itilmek bambaşka bir konudur.

Milyonlarca lira değerinde Genel Merkezlerin tutulması, yüzbinlerce liralık reklam ve tanıtım çalışmalarına harcanan para bir yana ortaya konan yoğun çalışma temposu adeta boşluğa düşmüş durumdadır.

YSK seçime katılmak için yetersiz gördüğü bu iki partinin neden bu duruma düştüğünü veya düşürüldüğünü araştırmak için yaptığım analize temel bir soruyla başladım

Bir ihmal mi vardı yoksa bir kasıt mı söz konusuydu.

Bu doğru ve haklı sorumun tezi şu verilere dayanıyordu

Sarıgül’de, İncede bir siyasi partinin seçime katılma koşullarını bilecek, bu konuda doğru bir planlama yapacak bilgi, birikim ve deneyime sahiptiler. Üstelik TDP Genel kongresini Ankara’da yapmıştı.

Araştırma çalışmamın sorusuna cevap ararken gerek TDP gerek Memleket Partisinin üst yönetim kademelerinde birçok deneyimli siyasetçinin, hukukçu kimlikli kişilerinde olduğu bilgisine sahiptim

Yani yasaklanma süreci ile ilgili gözden kaçmış bir ayrıntı söz konusu değildi.

Şüphelerim başka soruları akla getirmeye başlamıştı.

Birileri TDP ve Memleket Partisinin seçime girmesini mi engellemişti.

Acaba Türk siyaseti yeniden mi yapılandırılmak isteniyordu.

Yıllardır birlikte siyaset uzmanlığı yaptığım bir dostumu telefonla aradım ve Sarıgül ile İncenin seçime neden katılamadıklarını, bu olayın perde arkasında nelerin olup olmadığını sordum.

Dostum ve meslektaşım bu konuda daha basit ve sade düşünüyordu

Soruma şöyle cevap verdi

‘Gerek Sarıgül gerek İnce 2023 seçimlerinde başarılı olamayacaklarını gördüler. Dağ fare doğurdu konumuna düşmemek için kasıtlı olarak süreçte ağır davrandılar.

Yani Sarıgül ve İnce bilerek isteyerek bu seçime katılmamak için YSK sanki onları devre dışı bıraktı imajı yarattılar. Yani Milletin aklıyla dalga geçeceklerini sanıyorlar. Bence bu iki parti 2 yıla kalmaz ya bir büyük partiye eklemlenir ya da kapanır.’

Dostumun yanıtından tatmin olmamıştım. Hala beynimin bir tarafında bu konuyla ilgili sorular vardı.

Sarıgül ve İnce meydana çıkmadan, siyasi ikballeri konusunda büyük risk almadan önce mutlaka bir PİAR-piyasa analizi yapmışlardır. Siyasetimizin bu iki kurt politikacısı ne hayalperestti ne de maceracı

DEVAM EDECEK…

63 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.