Hoşgeldiniz  

ÖĞRENCİLERDEN MUSTAFA KUTLU PANELİ

admin | 07 Ocak 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

ÖĞRENCİLERDEN MUSTAFA KUTLU PANELİ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi kapsamında Batman Sosyal Bilimler Lisesi 9. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Hikâyemizin Yarım Asırlık Çınarı Mustafa Kutlu’ konulu panel TP Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleşti.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen panele İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Davut Okçu, Okul Müdürleri ve Öğrenciler katıldı.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi kapsamında gerçekleşen ‘Hikâyemizin Yarım Asırlık Çınarı Mustafa Kutlu’ konulu panelin moderatörlüğünü 9. Sınıf öğrencisi Vesile Sencer yaptı. Panelde Batman Sosyal Bilimler Lisesi 9. Sınıf öğrencilerinden Büşra Yavuz ‘Paranın İnsan Hayatına Etkisi’, Devran Yılmaz ‘Mustafa Kutlu’nun Eserlerine Yansıttığı Ruh Hali’, Eylül Yıldırım ‘Mustafa Kutlu’nun Eserlerinde Köy-Kent Çatışması’ ve Dicle Arıtürk ‘İnsanların İçindeki Yoksulluk’ konularını anlattılar.

Öğrencilerin panelde yaptıkları konuşmaların ardından Müdür Kurtaran panel sonunda bir değerlendirme bir konuşması yaptı.

Müdür Kurtaran “Değerli meslektaşlarım, kıymetli öğrenciler; öncelikle değerli panelistlerimize bu güzel ve anlamlı etkinlikten ötürü teşekkür ediyorum.

Paneli düzenleyen öğrencilerimiz; Mustafa Kutlu’nun yaklaşık 20-24 eserini okuyarak yazarımızın tarzını, düşüncesini, üslubunu ve hayat felsefesini öğrendiler. Ayrıca öğrencilerimiz Anadolu Mektebi projesinde yer alan en genç öğrencilerimiz. Bu genç yaşta yazarımızın kitaplarını okuyarak ve özümseyerek bizlere Mustafa Kutlu gibi değerli bir hikâyeciyi anlattılar. Bu genç yaşta sadece bir yazarın bu kadar kitabını okumuş olmak gerçekten iftihar edilecek bir durum. Bizde kıymetli öğrencilerimizle iftihar ediyoruz.

Öğrenilmeden öğretilmez sözünün gereği olarak öğrencilerimiz uzun bir süredir yazarımızın kitaplarını okudular. Yaptıkları okumalardan sonra her kitap için ayrı ayrı değerlendirme çalışmaları yaptılar. Bu üstün emek ve gayretlerinin sonucu olarak bugün bu anlamlı paneli icra ettiler.

Okumanın ne kadar kıymetli ne değerli bir faaliyet olduğunu anlatmaya gerek duymuyorum. Çünkü paneli dinlemeye gelenler ve bu paneli icra eden öğrencilerimiz okumanın ne kadar kıymetli olduğunu en iyi bilen kişilerdir. İnsan gerçekten okumaya muhtaç bir varlıktır, aş kadar su kadar okumaya da muhtaç bir varlıktır. Bizler okumayı hayatımızın bir parçası haline getirip hayatımızın her alanında okumaya yer vermeliyiz.

Batman ili olarak kitap ve okuma konularında çok iyi bir yere sahibiz. Okul kütüphanelerindeki kitap sayısı bakımından tüm iller içinde ilk sıralarda yer alıyoruz. Şuan okullarımızın kütüphanelerinde var olan kitap sayısı 574 bin. Yakın zamanda TÜBİTAK ile yaptığımız çalışma kapsamında alacağımız yaklaşık 75 bin kitapla birlikte bu sayımız 650 bine ulaşacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap ve okuma konusunda ilk yola yola çıktığımızda 170 bin öğrencimiz vardı ve 170 bin kitap hedeflemiştik. Bugün gelinen noktada okul kütüphanelerimizde 574 bin kitabımız oldu. Bakanlığımızın koymuş olduğu hedef gereği bu kitap sayısını 2022 yılının sonunda 1 milyon 380 bine çıkaracağız.

Kitap bereketlidir, kitap kaprissizdir, kitap kinsizdir, kitap kötü hırslı değildir. Onun için kitap gerçekten çok iyi bir dosttur. Kitabın en iyi dost olduğunu bilerek kitaba hayatımızın tümünde yer vermeye devam edeceğiz. Bizim medeniyetimiz bir okuma medeniyetidir” dedi.

Panel panelistlere verilen teşekkür belgeleriyle sona erdi.

88 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.