Hoşgeldiniz  

PERİNATOLOJİ UZMANI HASTA KABULÜNE BAŞLADI

admin | 16 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

PERİNATOLOJİ UZMANI HASTA KABULÜNE BAŞLADI

Batman Eğitim Araştırma Hastanesine atanan perinatoloji uzmanı hasta kabulüne başladı.

Bilge Kapudere, ilk-orta ve liseyi Ankara’da okudu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kapudere, Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığını Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ise Perinatoloji yandal eğitimini tamamladı. Bir süre Kahramanmaraş Eğitim Sağlık Ocağı, Kahramanmaraş Elbistan İlçe Devlet Hastanesi ve Gaziantep Şehitkamil İlçe Devlet Hastanesinde görev yapan Kapudere Batman Eğitim Araştırma hastanesine atandı.

Eğitim Araştırma Hastanesinde hasta kabulüne başlayan Perinatoloji Uzmanı Dr. Bilge Kapudere, Batman’a atanmış olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Kapudere, “Perinatoloji gebelik sırasında anne ve bebekte mevcut olan olumsuz durumları teşhis eden, yöneten ve tedavi eden uzmanlık dalıdır. Anne ve bebekte mevcut olan riskler; annenin mevcut sistemik hastalığı, gebelikte gelişen hipertansiyon, diyabet; plasenta anomalileri,  bebekte mevcut anomali, gelişim geriliği, sıvı azlığı, sıvı fazlalığı gibi durumlardır” dedi.

“AŞI, DÜŞÜK ORANINI ARTTIRMAZ”

Kapudere “COVİD 19 bilindiği gibi 2019 Aralık ayından beri Dünyada ve ülkemizde sağlığı ciddi olumsuz yönde etkileyen bir virüstür. COVİD-19 ile enfekte gebelerin çoğunluğunun hastalığı hafif ya da orta derecede grip benzeri semptomlarla geçirmesi beklenmekle birlikte yoğun bakım ünitesine kabul, pnömoni gelişimi, ölüm gebe olmayan popülasyonu göre daha yüksektir. Covid 19 nedeni ile ölüm oranı gebelerde gebe olmayan kadınlara göre %70 daha yüksektir. Bununla birlikte Covid 19 enfeksiyonu olan gebelerde düşük riski artmıştır, anneden bebeğe geçiş olan vakalar da mevcuttur.  COVİD 19 aşısı gebelikte yoğun bakıma kabul, ölüm riskini azaltmaktadır ve gebelerde her dönemde önerilmektedir. Bu aşı anne ve bebekte COVİD 19 enfeksiyonuna yol açmaz, düşük ve ölü doğum oranını artırmaz” dedi.

65 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.