Hoşgeldiniz  

REKTÖR DEMİR, MÜZE AÇILIŞINA KATILDI

admin | 17 Ocak 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

REKTÖR DEMİR, MÜZE AÇILIŞINA KATILDI

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun teşrifleri ile Adnan Menderes Demokrasi Müzesinin açılışına katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tensipleriyle Adnan Menderes Demokrasi Müzesinin konsept danışmanlığına destek veren Prof. Dr. İdris Demir, müzenin yerleşim planı, dizayn ve içeriklerinin oluşturulması için süreci başlangıcından sonuna kadar takip etti.

Adnan Menderes Demokrasi Müzesinin hem ülkemiz, hem özgürlük hem de demokrasi mücadelesi verenler için hayırlı olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes ve dava arkadaşları için rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile yapılan müze, Menderes’in hasretini belirttiği Çine Çayı’nın kenarına inşa edildi. Müzenin giriş kapısının önünde, Menderes’in 1954’te çiftliğinde kullandığı traktör ile 1950-1960 yıllarında kullandığı makam aracı bulunuyor. Ayrıca müze, çağın teknoloji ve dijital dünyasına uyumlu, yeni neslin ilgisini çekecek şekilde yenilikçi bir müze anlayışıyla kurgulandı.

Adnan Menderes Demokrasi Müzesinin açılışına katılan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, bu açılışta yer almaktan ve projeye destek vermekten gurur duyduğunu söyledi.

Batman Üniversitesi yayınevi bünyesinde basılan, editörlüğünün Rektör Demir tarafından yapıldığı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından önsözü yazılan “Nehir Millet ve Aydın Menderes” kitabının da öneminden bahseden Rektör Demir “Türkiye siyasi tarihine idam edilen ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak geçen Adnan Menderes’in hatırasının yaşayacağı bu müze ülkemiz için büyük bir kazanımdır. Ülkemize böylesine önemli bir müzeyi kazandıran Cumhurbaşkanımıza ve müzenin yapılışına öncülük eden İçişleri Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

41 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.