Hoşgeldiniz  

ŞAHİN “ON BİNLERCE DÖNÜM TARIM ARAZİSİ KURUYACAK”

admin | 27 Nisan 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

ŞAHİN “ON BİNLERCE DÖNÜM TARIM ARAZİSİ KURUYACAK”

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, yaptığı açıklamada, sulama kanallarına suyun verilmemesi nedeniyle Batman’da on binlerce dönüm tarım arazisinin kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek tehlikeye dikkat çekti.

Çiftçilerin büyük bir endişe içerisinde olduğunu, gözlerinin sulama kanallarına verilecek suda olduğunu vurgulayan Şahin, nisan ayında sulama kanallarına su verilmemesi durumunda tarım arazilerinin kuruyacağı uyarısında bulundu.

Bu konuda yetkilileri ivedilikle göreve çağıran Şahin, çiftçilerin emeklerinin heba olmaması için bir an önce sulama kanallarına suyun verilip çiftçilerin istifadesine sunulması gerektiğini söyledi.

“TARIM ARAZİLERİNİN HEBA OLACAĞI ENDİŞESİ VAR”

Şahin, “Bu yıl her ne kadar mart ayında yeterli derecede yağmur yağdıysa da fakat nisan ayında çiftçimizin beklediği yağmur maalesef henüz yağmadı. Çiftçilerimizin gözü yağmurdadır. Yağmurun yağmaması nedeniyle çiftçilerimiz endişeye kapıldılar. Ekilen tarım arazilerinin bu gidişle heba olacağına dönük bir endişe taşımaktadırlar.” dedi.

“EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ NOKTASINDA UYARILARDA BULUNMUŞTUK”

Batman’ın üç tarafının sularla çevrili olduğunu ve yıllardır sulama kanallarının yapıldığını anımsatan Şahin, şöyle devam etti:

“Yapılan sulama kanallarına suyun verilmesi noktasında geçen yıl Devlet Su İşleri İl Müdürümüzle görüştük. Görüşmemizde Müdür Bey’in, kanallarda bazı parçaların çalındığı, bazı olumsuzlukların olduğundan dolayı su verilmediği noktasında beyanatları olmuştu. Bu eksikliklerin giderilmesi noktasında uyarılarda bulunmuştuk. Çiftçilerimizin mağduriyet yaşamaması için girişimlerin yapılmasını istemiştik.”

“SULAMA KANALLARINA BİR AN ÖNCE SU VERİLMELİ”

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bazı sulama kanallarına su verilmediğini ifade eden Şahin, “Bu çiftçilerimizi ciddi şekilde endişelendiriyor. Sulama kanallarının etrafında ekili binlerce dönüm arazi var. Şayet nisan ayında sulama kanallarına su verilmezse tarım arazilerinin kurumaya yüz tutacağı endişesi vardır. Bu durum sadece çiftçilerimizi değil bütün Batman halkını olumsuz yönde etkileyecektir. Ne yapılırsa yapılsın bir an önce sulama kanallarına suyun verilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

“İHTİYAÇ DUYULDUĞU ANDA SU VERİLMEZSE O ZAMAN BU KADAR MASRAF NİYE YAPILDI?”

Bir an önce sulama kanallarına su verilmesi gerektiğini belirten Şahin, “Bunun hazırlığının önceden bitirilmiş olması lazımdı. İhtiyaç duyulduğu anda eğer bu kanallara su verilmezse o zaman bu kadar masraf niye yapıldı? Çiftçilerimiz şu anda buna muhtaç, bu sulama kanallarından elde edecekleri suyla arazilerini sulamak istiyorlar. Bu konuda çiftçilerimizden yoğun bir şikâyet, talep var. Bir an önce bu sulama kanallarına suyun verilmesi ve çiftçilerimizin istifadesine sunulması gerekir.” ifadelerini kullandı.

34 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.