Hoşgeldiniz  

SOĞUTMA CİHAZI HAYAT KURTARIYOR

admin | 24 Şubat 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

SOĞUTMA CİHAZI HAYAT KURTARIYOR

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesine alınan Terapotik Hipotermi soğutma cihazı komada olan hastalarda hayat kurtarıyor.

Alınan 2 adet soğutma cihazı tüm dünyada kullanılan en iyi cihaz modelinden olup, çocuk yoğun bakım ve erişkin yoğun bakım servislerinde kullanılmaktadır.

Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Deniz Şanlı, Terapotik Hipotermi yani Soğutma Cihazıyla ilgili “Hedefe Yönelik Sıcaklık Yönetimi; kardiyak arrest dediğimiz nabız alınamayan olgularda yapılan kalp masajı ve/veya elektriksel şok uygulamaları sayesinde nabız alınması sonrasında hastanın, hedeflemiş olduğumuz vücut sıcaklığında tarafımızca belirlenmiş olan süre boyunca tutulmasıdır.

Terapotik hipotermi, hipotermi ya da halk arasında söylenebileceği şekilde ‘soğutma’ olarak da bilinmektedir. Hastamızın kalbinin durduğu yer ve buna gerekli müdahalelerin yapıldığı yer ister hastane içi olsun isterse dışarda herhangi bir yer olsun komada olan her hastaya uygulanabilmektedir.

Hastanemizde bulunan soğutma cihazı, tüm dünyada kullanılan en iyi soğutma cihazlarından biri olup, su devri daimi ile soğutma sağlayan, hastamızın vücudunun önemli bir kısmını kaplayan jel kaplı petler ile soğutma sağlamaktadır. Hastaların tutulması gereken sıcaklık ile ilgili çok çeşitli çalışmalar ve öneriler olmakla birlikte hastalar 32 ila 36 derece arasında en az 24 saat süreyle soğutulmalı ve bu süre boyunca hasta çeşitli uyutucu ilaçlarla uyutulmalı, organlar ve özellikle de beyin dinlenmeye alınmalıdır.

Hasta, hekimin hastasına göre belirlemiş olduğu süre ve sıcaklık düzeyinde tutulduktan sonra yavaşça yine hekimin belirlemiş olduğu süre boyunca ısıtılır ve belirlenen zaman diliminde uyandırılmaya çalışılır. Yavaş ısıtmadaki amaç hücrelerden ortaya çıkabilecek vücuda zararlı maddelerin zararlı etkilerinin azaltılması hem de hastanın beyin hasarı dolayısıyla oluşabilecek ateşten korunmasıdır; dolayısıyla hastanın sinir sistemi olası zararlardan görece korunmuş olmaktadır”

48 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.