Hoşgeldiniz  

TEHLİKELİ DEDİKODU: ŞEHİT VE GAZİLİK ÜZERİNDEN ÇIKAR SAĞLANIYOR- 1

SEDAT ERİŞ | 30 Ocak 2022 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Millet olarak iki kutsal kavrama çok değer veririz.

Şehitlik ve Gazilik.

Din için, Devlet için, millettin istikbali için bayrak ve ezan uğruna canını verenler ile şehadet şerbetini içmeyip vücutlarının bir organını kaybeden insanların adıdır Şehitlik ve Gazilik

Kutsal Kitabımız Kuranı Kerimde şehitler için müthiş bir ayet vardır

Siz onları ölü sanırsınız ama onlar diridir mealindeki bu ilahi emir Şehitliğin ne kadar değerli ve kıymetli olduğunu anlatır.

Yine Kutsal Kitabımız Kuranda Onlar canları ve mallarıyla ALLAH yolunda cihat ederler derken Gazilere de bir atıfta bulunulur.

SESA Düşünce olarak Anadolu’nun değişik illerinde farklı konularda yaptığımız saha ve gözlem çalışmalarımızda tehlikeli bir dedikodu kulağımıza çalındı.

Kulaktan kulağa kısık sesle söylenen bu dedikodunun içeriği ise şuydu;

Bazı şehit aileleri ile Gazilerin bu iki kutsal kavram üzerinden ekonomik ve sosyal çıkar sağladıkları; Şehitlik ve Gazilik olayının üzerinden bir rant elde etmeye çalıştıklarıydı.

İlk anda bu dedikoduyu dillendirenlere çok sert tepki gösterdik.

Kaygımız ve korkumuz ise bu asil Milletin kahraman çocuklarını Şehitlik ve Gazilik duygusundan koparıp bu güzel ve görkemli kavramlara karşı oluşturulmak istenen negatif havanın yaratacağı toplumsal YIPRANMA ve SOSYAL YIKIMDI.

SESA Düşünce olarak çok sayıda Şehit ailesini ve Gaziyi yakından tanıma fırsatımız olmuş, evlatlarını kara toprağa veren bu aileler ile vücutlarının bir tarafını kaybettiği halde bin bir zorlukla yaşamaya çalışan insanlarımızın yaşam öykülerinden çok etkilenmiş, Onların dik ve tok duruşlarına hayran olmuştuk.

O zaman bu dedikodu toplumsal algıda neden yer etmişti?

SESA Düşünce Başkanı olarak tüm işimizi erteleyip bu konuda derinlikli bir araştırma yapmaya karar verdim.

Şehit yakınına küfür eden siyasetçiyi bu ülke tanımış, Gazileri döven kendini bilmez bazı insanları duymuş, hatta bazı Bakanların şehit ve gazi kuruluşlarına karşı olumsuz tavır sergilediklerini biliyorduk ama Millet olarak şehit ve gazilere saygısızlık yapan bu insanları zaten vicdanlarda mahkûm etmiştik.

Bu dedikodunun kaynağı başka bir yerlerde gizliydi.

Şehit yakınlarının ve Gazilerin mübarek bu kavram üzerinden çıkar sağlamaya ihtiyaçları mı var sorusundan yola çıktığımızda araştırma çalışmamızın ilk sonuçlarına ulaşmaya başlamıştık.

Devlet ve Devletin ciddi kurumları Şehit aileleri için elinden gelen maddi koşulları sağlıyor; Bu ailelerden ve Gazilerden bir kısmı devlet kurumlarında istihdam edilirken bu kesimin üniversitede çalışan çocuklarınınsa gerek Yurt gerek Burs konusunda desteklendiklerini biliyorduk

Peki, Devlet elinden geleni tam anlamıyla yapıyor muydu?

DEVAM EDECEK…

56 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.