Hoşgeldiniz  

TİDİSLAM WEB SİTESİ HİZMETE AÇILDI

admin | 15 Mayıs 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

TİDİSLAM WEB SİTESİ HİZMETE AÇILDI

Batman Valiliği öncülüğünde Batman Belediyesi, Batman İl Özel İdaresi, Batman İl Müftülüğü ile Batman İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin iş birliği ile hayata geçirilen, içerikleri tamamen işitme engelli bireylere özel olarak Türk İşaret diliyle hazırlanan ‘Tidislam Web sitesi’ lansmanı yapıldı.

Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Vali Hulusi Şahin, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Vali Yardımcısı Kadir Kılıç, İl Emniyet Köroğlu Kıraç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Adem Taşkın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, İl Müftüsü Nihat Kök, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, siyasi partilerin il başkanları, din adamları, STK temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

İl Müftüsü Nihat Kök ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından bir selamlama konuşması yapan Vali Şahin “Batman’da üç buçuk yılı aşan görev süremde çok sayıda projeye dahil olma fırsatı buldum. Bu projelerin önemli bir kısmı mega projelerdi. Ama beni bu kadar duygulandıran ve beni etkileyen başka bir proje olmadı.

Tamamlanması için gayret ettiğim bir projeydi. Hamdolsun ki, görev süreme birkaç gün kala bu projenin artık hayat geçtiğini görmek beni çok mutlu etti. Şu an internet sitesi çalışıyor ve işitme engelli vatandaşlarımıza hizmet vermeye hazır. Ben bu projeyi çok kıymetli buluyorum. İşitme engelli kardeşlerimizin kavramlarda eksiklikleri var, çünkü biz bu kavramları onlara öğretmemişiz. İşte bu proje, bu eksikliği tamamlamak için ortaya çıkmış bir proje. Başlangıcını yaptığımız bu projenin diğer etaplarının bu kavram zenginliğini oluşturarak devam ettirilmesi gerekir ki, nihai hedefimiz olan Kuran-ı Kerim’in çevrilmediği son lisan olan Türk İşaret Dili’ne çevrilmesi hedefine ulaşalım. Bu yolculuk daha yeni başladı. Bu projeye her bir Müslüman fert olarak, hepinizin sahip çıkması gerekir” diye konuştu.

Program projenin hazırlanmasında ve desteklenmesinde emeği geçenlere plaket verilmesinin ardından son erdi.

Mobil uygulaması da bulunan sitede, Dini kelimeler ve anlamları, dini bilgiler, Peygamber efendimizin hayatı Diyanet İşleri Başkanlığı kaynakları esas alınarak hazırlanan Kuran’ı Kerim’in Türkçe meali bölümlerinden oluşan, kadın, erkek ve çocuklara yönelik zengin içerik, asistan tarafından üç boyutlu olarak Türk İşaret Dili ile kullanıcılara anlatılmaktadır.

31 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.