Hoşgeldiniz  

TP-OTC PROTOKOLÜ İMZALANDI

admin | 13 Nisan 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

TP-OTC PROTOKOLÜ İMZALANDI

Petrol ve doğal gaz sektörü için yerli ve milli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Türkiye Petrolleri Offshore Technology Center (TP-OTC) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Bu kapsamda Batman Üniversitesi öğrencilerine de yönelik olarak geleceklerini şekillendirecek yeni iş alanlarının oluşması sağlandı.

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin stratejik öncelikleri olduğunu belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sanayinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve beceri yetkinliği yüksek mezunların yetiştirilmesi için ülkemizin iktisadi kalkınmasında öncü sektörlerle iş birlikleri yaptıklarını söyledi.

Özvar, protokolün amacının denizlerde petrol ve doğal gaz arama ve üretim faaliyetlerine yönelik olarak ülkemize bilgi ve beceri düzeyi yüksek mühendisler kazandırılmasına destek sağlamak olduğunu kaydetti.  Türkiye’nin, denizlerde petrol ve doğal gaz arama ve üretim faaliyetlerini yürüten, Türkiye’ye offshore sondaj, arama ve üretim teknolojilerini kazandırmayı amaçlayan Turkish Petroleum Offshore Technology Center (TP-OTC) A. Ş. ile imzalanan iş birliği protokolü sayesinde üniversite öğrencilerine burs ve istihdam desteği sağlamak amaçlanıyor.

YÖK ile TP-OTC arasında imzalanan protokol ile ilgili açıklamalarda bulunan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, bu protokolün üniversitenin ilgili bölümlerini tercih edecek olan öğrenciler için sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Yerli ve milli petrol ve doğal gaz sektöründe istihdam sağlanmasına destek veren bu protokolün petrol şehri Batman ve ilgili bölümleri bünyesinde barındıran Batman Üniversitesi için umut verici olduğunu ifade etti.

36 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.